Adalı Dergisi

Adalı Dergisi

Salı, 07 Nisan 2020 13:57

COVID-19’un “Nadir” yüzü

Koronavirüs COVID-19 nedeniyle nadir hastalıklara sahip bireylerin hastanelerde uygulanan tedavi süreçlerinde aksamalar yaşanıyor. Nadir hastalar ve hasta yakınları tarafından kurulan Nadir Hastalıklar Ağı, hastaların ihtiyacı olan tıbbi desteğe erişim ve tedavi konusunda kamuya çağrıda bulunuyor.
Pazartesi, 06 Nisan 2020 17:06

Adalılar taleplerini güncelledi...

Adalıların 28 Mart 2020 tarihinde ilgili resmi kuruluşlara ilettiği talep listesini Adalı dergisinde yayınlamıştık. Bu metin gelişmelere paralel olarak güncellendi. Kısa sürede mahalle ve sokak dayanışma-iletişim ağları oluşturan yaklaşık 700 Adalı katkısıyla hazırlanmış olan metnin yeni şeklini yayınlıyoruz.
Pazartesi, 06 Nisan 2020 14:39

Koronavirüs dolaşmıyor, biz dolaşıyoruz

Koronavirüs salgınında yaşlılar için sosyal izolasyon hayati öneme sahip. 65 yaş üstündeki bireylere, herhangi bir hastalığı olmasa da zatürre aşısı ücretsiz
İki söyleşiden yola çıkarak, Gündüz Vassaf’ın bugünlere ilişkin değerlendirmesini belirli başlıklar altında toplamaya çalıştık.
Adadayız. Haberler dört bir yandan yağıyor. Psikolojimiz bozuk mu bozuk. Gece yastığa başımızı koyduğumuzda binlerce düşünce uçuşuyor zihnimizde. Uykuya dalamıyoruz. Daldığımız uykudan sıçrayarak uyanabiliyoruz.
Korona (Covid-19) salgını sonrası İstanbul Adaları’nda bilgi-haberleşme-dayanışma ağı kurmak için yola çıkan ve Adalılarla uzmanları içine alan bir sivil girişim, salgına karşı önlem amaçlı "Talepler Listesi" hazırladı. Talepler Adalar Kaymakamlığı ile Belediye Başkanlığı'na iletildi.
Adalar son yılların en sakin Ocak-Şubat-Mart günlerini yaşıyor dense yeridir. 2019’un aynı dönemiyle karşılaştırıldığında Adalar’ı ve özellikle de Büyükada’yı günübirlik ziyaret eden yabancı sayısında bir azalma gözleniyor.
Konu: İstanbul İli, Adalar İlçesi, Adalar içi ulaşım ve taşımacılık hakkında [34.01.247] İlgi: 31.01.2020 tarih ve 053049 kayıt sayılı başvurunuz.
Konu: ... Adalar’daki fayton taşımacılığının kaldırıldığı yolundaki açıklamalar ile ilgili İstanbul V Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun karar ve görüşünün kamuoyuna bildirilmesi talebimizdir.
Bilindiği üzere İBB Meclisi aldığı kararla Adaların tek ulaşım aracı olan faytonların kaldırılmasına ve Adalarda ulaşım hizmetinin elektrikli toplu ulaşım araçları ile gerçekleştirilmesine karar verdi.