Prens Adaları konulu makaleler - Adalı Dergisi
Olası büyük bir depreme karşı Adalar İlçesinde deprem güvenli yaşamın sağlanması ve tarih ve kültür mirası dahil tüm yapıların projelendirilerek ve güçlendirilerek geleceğe miras bırakılmasının bir yöntemini bulmamız gerekiyor.
Belki yaşanan pandemi, Adalar’da kaliteye yönelik arayışları artırır. Çünkü düne kadar sürekli ve kontrolsüz akan kitleye gözünü dikmiş, ne olsa satarım havasında, kaliteye değil günlük kazanca bakan, günün ve yılın sonunu düşünmeyen işletmeler dönemi kapanır bu sayede.
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yanına kurmaylarını alarak, Adalar sokaklarını adım adım turladı. Adalar’da, 25-30 yıl genel sorunların konuşulmayacağı bir dönem yaşatmak istediklerini vurguladı.
Ekinoks, güneş ışınlarının ekvatora dik indiği, gündüz ve gecenin eşit olduğu günlerin adı. 21 Mart ve 23 Eylül’de gerçekleşiyor, yılda iki kez. Üstelik bu durum bizim coğrafyamıza ait değil, dünyanın her yerinde böyle. Her yerinde böyle ama bu tarihler, dünyanın iki yarım küresi için farklı anlamlar ifade ediyor. Kuzey yarım kürede, 21 Mart tarihli ekinoks günü, aynı zamanda baharın başlangıcı. 23 Eylül ekinoksu ise sonbaharın.
İBB Şehir Planlama Müdürlüğünün sunmuş olduğu iş akışı ve takvime göre, şu aşamada Adalar İlçesi KANİP çalışmaları sürecinde hazırlanmakta olan “plan strateji belgesini” hedefleyen Planlama Temaları Çalışması yapılmaktadır. Bu plan çalışmasının en önemli aşamasında olduğumuzu düşünüyoruz.
Açıldık açılacağız derken, Haziran’ın başından sonra tüm ülkeyle birlikte Adalar da sonuna kadar açıldı. Ülkede pandemi yeniden tırmanışa geçti. Sıcaklar basacak, salgın etkisini yitirecek diye beklerken, olmadı. Vaka sayısı kontrol altına alınmış değil. İkinci dalga gelecek mi derken, birincisinden kurtulamadık.
Anketimize katılın, bülteni birlikte geliştirelim... Küçük bir anket hazırladık, birkaç dakika içinde doldurabilirsiniz. Bülteni nasıl bulduğunuzu, ne tür konuların ilginizi çektiğini, bültene vermek istediğiniz diğer katkıları bu anket yoluyla bize bildirebilirsiniz.
19 Haziran ziyareti öncesinde KORUNAda haftalık bülteninde yayımlanmak üzere sayın İmamoğlu’na sorular göndermiştik. Sorularımızın yanıtları ziyaret gününün akşamı elimize ulaştı. Okurlarımızla paylaşıyoruz.