Salı, 05 Mayıs 2015 18:20

Ziyaretçi Memnuniyeti

Ögeyi değerlendirin
(1 Oylayın)

Ziyaretçiler Adalar’a gelmekten memnun, ya Adalılar? 

Adalılar ve Adalar’ı ziyaret edenler üzerinde yapılan anket sayısı çok değil.

Bilimsel anketlere dayalı araştırmaların azlığı, sorunları tespit etmek ve aşmak için yol ve yöntemler geliştirmeyi de zorluyor.

Yıllar içinde gelişmiş önyargılara dayalı değerlendirmeler de genellikle hatalı sonuçlar veriyor.

İşte bu az sayıda anketten biri de, 2013 yılında yapılmış olan “ziyaretçi anketi” sonuçları. Aslında buradaki “ziyaretçi” deyimi yazlıkçı Adalıları da kapsıyor.

Adalar Vakfı tarafından İstanbul Kalkınma Ajansı destekli “Adalar Turizm Geliştirme Merkezi” projesi kapsamında yapılan araştırma, 1137 kişiyle yapılan yüz yüze görüşmelerle gerçekleşti.

Araştırmanın örneklemi Adalar’dan şehre dönüş vapur ve motorlarında yolculuk eden (Ağustos-Eylül 2013) ve araştırmaya katılmaya gönüllü kişilerden oluştu. Araştırma, 9 anketör tarafından, 569'u kadın, 568'i erkek olmak üzere toplam 1137 kişi ile yüz yüze görüşmeler yapılarak yürütüldü. Katılımcıların 1020'si Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyken, 117'si ise yabancı turistler.

Ziyaretçiler memnun

Ankette yer alan soruların bir bölümü, “memnuniyet düzeyi” üzerineydi.

Bu soru, Adalar’da yaşayan bizler için epeyce şaşırtıcı çıktı.

Bir kere memnuniyet düzeyinin bu kadar yüksek çıkmasına şaşırdık. Ağustos gibi yüksek sezonda, Adalar’ın en kalabalık ve sorunlarının da zirve yaptığı bir dönemde, gelen ziyaretçilerin bu kadar memnun ayrılmış olmalarını kayda değer bulduk.

Memnuniyet düzeyleri çeşitli gruplara ve kategorilere göre farklılık gösteriyor doğal olarak.

En yüksek memnuniyet oranı, günübirlik ve 1-3 gün konaklamalı ziyaretçilerde.

Yabancı ziyaretçiler yerlilere göre daha memnun. Bu grupta memnuniyet oranı %90’lara varıyor. Yabancılar arasında en memnun olanlar Ortadoğulular. Amerikalılar da öyle. Avrupalı turist görece daha az memnun ama aradaki fark çok yüksek değil.

Yaş grupları itibariyle memnuniyet düzeyinde gençler en yüksek oranı oluşturuyor. Dikkat edin, adada sezonluk ya da sürekli yaşayan gençlerden söz etmiyoruz.

Zaten adada sürekli ya da sezonluk yaşayanların memnuniyet oranı, tüm kategorilerde en düşük çıkıyor.

Yazlıkçılar arasında memnuniyet düşüyor.

Daha da ilginci, günübirlik ziyaretçiler Adalar’da sürekli ya da yazlık yaşayanlar arasında sorunların kaynağı olarak görülüyor

Kısacası, Adalar’da kalış süresi arttıkça sorunlar daha çok göze batıyor, daha fazla rahatsız ediyor. Bildiğimiz bir gerçek de, bizatihi günübirlik ziyaretçilerin kendisi sezonluk ve sürekli yaşayanlar için sorunların kaynağı olarak görülüyor.

Anket sorularına açık uçlu verilen aşağıdaki yanıtlar, bu durumun saklanmadığını hatta dışa vurulduğunu ortaya koyuyor. Üzücü ama gerçek. Bir Adalı: “Ada halkı bütün vergilerini ödüyor fakat bol bol günübirlik gelen turistlerin patırtısını, pisliğini çekiyor. İskele adanın dışından gelenlere servis olsun diye bir vapuru 15 kere anons ediyor. Artık adalar turistler sayesinde Ada’lıktan çıkmış durumda. Tam tersine Adalar’da turizmi yavaşlatmak gerek”. Bir başkası: “Bir adalı olarak aşırı turist (günlük) çok rahatsızız. Birçok ev satılığa çıkmış durumda. Bu kalabalığı Adalar kaldırmıyor ve kirletiyorlar. Nasıl önü alınacak bilmiyoruz ama adamız bizim eski adamız değil.”

Günübirlik ziyaretçi: “Faytonlar çok koku yapıyor. Yeme-içmede fiyat-kalite arasında uçurum var. Adalı birine bir şey sorduğunuzda neden geldiniz ki der gibi bakıyor.” Bir başkası: “İnsanlar ve esnaf çok soğuk davranıyorlar. Bu yüzden para harcamadan geri dönüyorum. Ayrıca fiyatlar da çok pahalı.”

 

Tablo: Türkçe ve İngilizce form dolduranlara göre memnuniyet, tekrar gelme ve kışın gelme düşünceleri

  Türkçe İngilizce
Memnuniyet durumu Sayı Yüzde Sayı Yüzde
Memnun 721 70,5 107 89,2
Memnun değil 72 7,0 7 5,8
Tekrar gelme düşüncesi        
Evet 727 71,1 100 83,3
Hayır 62 6,1 15 12,5
Kış sezonunda gelme düşüncesi        
Evet 299 29,2 16 13,3
Hayır 483 47,2 74 61,7

 

Tablo: Türkçe form uygulanan katılımcıların (Türkler) ziyaret şekillerine göre memnuniyet durumları

Ziyaret şekli Memnun Memnun değil
Günübirlik ziyaretçiler 445 31
Konaklamalı ziyaretçiler 196 21
Sezonluk (yazlık) yaşayanlar 77 17
Son değişiklik Çarşamba, 06 Mayıs 2015 05:39
Bu kategorideki diğerleri: « Turist Sayısı %13 Arttı
Yorum yapmak için oturum açın