COVID-19 / Koronavirüs konulu makaleler - Adalı Dergisi
29 Haziran 2020 haftasında koronavirüs pandemisi haberlerinden sizin için seçtiklerimiz...
6-3 Temmuz 2020 haftasında koronavirüs pandemisi haberlerinden sizin için seçtiklerimiz...
8 Haziran 2020 haftasında koronavirüs pandemisi haberlerinden sizin için seçtiklerimiz...
15 Haziran 2020 haftasında koronavirüs pandemisi haberlerinden sizin için seçtiklerimiz...
22 Haziran 2020 haftasında koronavirüs pandemisi haberlerinden sizin için seçtiklerimiz...
KORUNAda haftalık bülteni Adalar C-19 Danışma Kurulu editörlüğünde hazırlanmaktadır. 1 Haziran’da Adalar’a giriş çıkış kısıtlaması kaldırıldıktan sonra yazlıkçıların gelişi devam ediyor. Ay sonuna doğru Adalar yükünü almış olur. KORUNAda haftalık bülteni yaz boyunca sizinle birlikte olacak. Her haftaya birlikte merhaba diyeceğiz. Hafta boyunca dünyada, Türkiye’de ve Adalar’da farklı kaynaklardan haber-makale-araştırmaları toparlayacak, onları yeniden hatırlatacağız.
Bir bekleyiş, bir belirsizlik, güvensizlik, tedirginlik içinde olan kişiye de nasılsın diye sormayız çünkü cevabını kendisi de bilmez. Kişinin iç dünyasını bilmeden canını da yakmak istemeyiz. Peki ne yapalım?
Hepimiz bilmeliyiz ki, "yeni normal" düzen, artık eski bıraktığımız düzen değil. Geçmişe dönmemize imkan yok. Uçak seyahatleri, uzak ülkelerde yaz tatili, şehirlerarası yolculuklar, AVM alışverişleri, çok seyircili spor karşılaşmaları, kalabalık okullar, kalabalık öğrenci amfileri artık zor.
Sevgili dostlar, aşağıdaki yazıyı yıllar önce gazetedeki köşemde yazmışım. Okudukça gözlerime inanamadım, sanki bu gün yazılmış. Demek bu yaşananlar ilk kez gelmiyor insanlığın başına. Evet, unutuyoruz.
Hayatta kalmalıyız, fakat anlamlı şekilde ve onurumuzla. Bunun için de pek çok şeyin değişmesi talebimiz çok net söylemeliyiz. Belki dünyamız bize yeni bir deneme için fırsat verir.