COVID-19 / Koronavirüs konulu makaleler - Adalı Dergisi
Yılın son günlerinde KOVID-19'a karşı aşının geliştirilmiş olması, tüm dünyaya umut verdi. Ancak birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de aşılarla ilgili sorular cevap bekliyor. Herkese yetecek aşı yokken, pandemiyi durdurmak mümkün olabilecek mi? Bir çok ülke bu soruna çözüm bulabilmek için aşı takvimini değiştirerek tek doz aşı uygulamasını veya iki hafta yerine daha uzun aralıkla yapılmasını planlamaya başladı. Bizim ülkemizde sorun daha da karmaşık; pandeminin başından beri süreci güven vermeyen şekilde yöneten, gerçek verileri açıklamadığı ortaya çıkan Sağlık Bakanlığı'nın bu tavrı aşıya karşı bir güvensizlik yaratmış durumda. Yapılan araştırmaya göre halkın sadece %44'ü aşı olmak istiyor. Ancak toplumsal bağışıklık için toplumun en az %66'sının aşılanması gerektiği hesaplandığına göre bu orana nasıl ulaşacağız? Aşı konusundaki tüm tereddütlerin en kısa sürede giderilerek tatmin edici bilimsel verilerin, güvenilir kişiler tarafından açıklanması, sürecin şeffaf ve programlı şekilde yönetilmesi pandemiyi yenmek için elzem gibi gözüküyor. Yoksa aylardır beklediğimiz ve olağanüstü şekilde kısa sürede insanlığa sunulan aşı bile bize çare olamayacak...
Aşıların tamamı ne zaman gelecek, hangi aşı(lar)ı olacağız, tüm ülkeye yetecek mi, aşılama planlaması yapıldı mı, uygulanabilecek mi, kaç ay sürecek, ikinci doz yapılacak mı? Pandemi önlemleri hangi şartlarla gevşetilmeye başlanacak, okulların, yeme-içme alanlarının ne zaman açılacağı belirlendi mi, bu açılımın bilimsel dayanakları oluştu mu ya da ne zaman oluşacak? Bu soruların cevabını bilen kimse varmış gibi görünmüyor. Ülkede yaşam hiç bu kadar belirsiz olmamıştı?
İnsan aşı olup olmayacağına ilişkin kararını, tam aşılanacağı zamanda değil, daha önce yaşadığı süreçte, yöneticilere ve bilime olan inançlarıyla şekillenen güven duygusunun etkisiyle daha önceden vermiş oluyor.
Kovid-19'a neden olan virüsün Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkışı birinci yılını tamamlamadan, bilim üzerine düşen görevi yerine getirdi ve tarihte görülmemiş bir hızla insanlığa umut oldu. Bilim insanlarına ve yaşamı pahasına pandemi ile mücadelede eden sağlık çalışanlarına şükran borçluyuz. Kovid-19 aşıları 2021'e umutla girmemizi sağladı ama ülkemizde aşıyla ilgili sorular-sorunlar cevaplanmış değil. Diğer ülkelerde kimin hangi sırada aşı olacağı belli iken ülkemizde tek bildiğimiz sağlık çalışanlarından başlanacağı. Aşılamanın nerede ve nasıl yapılacağı, ikinci aşamaya ve sonrasına ne zaman geçileceği, yeterli aşı tedariği yapılıp yapılamayacağı netleşmedi. Grip aşısında yaşanan sorunlardan ders alınacağını umuyoruz sadece.
Adalar Pandemi Danışma Kurulu tarafından düzenlenen “Herkese Açık Sohbet” buluşmaları başlıyor. 20 Aralık Pazar günü saat 14.00’de Youtube üzerinden yapılacak ilk canlı yayında “65+ yasakları” konuşulacak.
İki değerli yazar, Defne Suman ve Umur Talu ile, bu Pazar (27 Aralık) saat 14.00’de yeni çıkan kitapları “Yağmur’dan Sonra” ve “Senin Adın Corona Olsun” üzerinden “geçmişten geleceğe salgınları” konuşacağız.
3 Ocak 2021 Pazar saat 14:00'de Youtube üzerinden canlı yayınlanan sohbete Pınar Satıoğlu, Dr. Müge Özdemir ve Murat Yasa katıldı. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Benan Müsellim'in yaptığı toplantıda Adalar’da ve ülkemizde sahipsiz hayvanların sorunları, onlar için yapılanlar ve çözüm önerileri tartışıldı.
10 Ocak 2021 Pazar saat 14:00'de Youtube üzerinden canlı yayınlananan sohbete Zülfü Dicleli ve Gülay Kayacan katıldı. Toplantının moderatörlüğünü Sevim Çavdarlı yaptı.
Tüm dünyayı meşgul eden WhatsApp'ın yeni sözleşmesinden hareketle tekniğin ötesinde alanların tartışılacağı sohbete Bülent Özden, Alp Öztarhan ve Şenol Ünen katılacak.
Beton yığını büyük şehirden doğası hala bozulmamış adalara yeni gelenler de var, kuşaklar boyu adalı olup ilk kez kışı geçirmeye hazırlananlar da...