Halim Bulutoğlu

Cumartesi, 01 Ağustos 2020 20:39

Adalı'dan: Sağlıklı kalın, Adada kalın...

Şehir Hatları'nın ücretsiz yolcu taşıdığı bir bayramı daha geçirdik. Onbinler, onca uyarıya rağmen çok da fazla korunmadan İstanbul’un sayfiyelerine ve Adalar’a aktılar. Sosyal mesafe başta vapur ve motorlar olmak üzere çok yerde unutuldu. Maskeler aksesuar olmanın ötesine geçmedi.
Perşembe, 02 Temmuz 2020 16:31

Adalı'dan: Hareketli Bir Dönemin İçindeyiz

Açıldık açılacağız derken, Haziran’ın başından sonra tüm ülkeyle birlikte Adalar da sonuna kadar açıldı. Ülkede pandemi yeniden tırmanışa geçti. Sıcaklar basacak, salgın etkisini yitirecek diye beklerken, olmadı. Vaka sayısı kontrol altına alınmış değil. İkinci dalga gelecek mi derken, birincisinden kurtulamadık.
Perşembe, 04 Haziran 2020 18:21

Adalı'dan: Her şey “eskiye” döndü

Hani hiçbir şey eskisi olmayacak deniyordu, ama sanki her şey eskiye döndü, hiçbir şey yaşanmamış gibi oldu ya, haklı olarak "ne olacak bundan sonra" diye soruluyor. Daha da fazla sorulacak. Belirsizlikler had safhada. Kimin ne hazırlık yaptığı, önlem aldığı, kim tarafından denetleneceği gibi sorular sorular...
Cuma, 01 Mayıs 2020 22:49

Tarihte salgınlar ve Adalar

İstanbul’un yanı başındaki Adalar, tarihte İstanbul’u etkisi alan kolera, veba, tifo gibi salgınlarda sığınılan başlıca yerlerden biri olmuş. Dünyayı ve Avrupa’yı kırıp geçiren veba salgınlarından, İstanbul da çok büyük ölçüde etkilenmiş.
Perşembe, 02 Nisan 2020 08:32

Adalı'dan: Yalnız değiliz

Yanıbaşımızdaki evin penceresinden akşamın karanlığını delip geçerek bize ulaşan ışık huzmesi kadar rahatlatıcı ne olabilir? Bunun kıymetini bilmeliyiz.
Yaşam enerjimizin sönümlenmesi için gereken ne varsa yapılmakta olduğu günlerdeyiz. Sevinmekten korkar olduk, arkasından mutlaka bir çapanoğlu çıkacak diye. Olan biteni hak etmek için ne kabahat işledik çaresizliği ile sınava çekilmiş gibiyiz. Dünyanın en beceriksiz, en yanar döner, dün söylediğinin tam tersi noktaya bugün büyük bir pişkinlikle savrulabilen ve bunu da bir başarıymış gibi satabilen bir vicdansızlık rejiminde inim inim inliyoruz.
Salı, 07 Ocak 2020 03:22

Adalı'dan: Faytonsuz ilk yılbaşı

Sokaklarında faytonsuz ilk yılbaşını geçirdi üç ada. Büyükada, Heybeli ve Burgaz. Duygular çelişik. Kimimiz aman oh, dünya varmış dedik. Kimimiz adanın ruhu kayboldu diye hayıflandık. Ama hepimiz, geleceğin nasıl olacağı konusunda hissedilen belirsizlikte ortaklaştık. Eminim, faytoncu ailelerin evinde tarifi mümkün olmayan bir kaygı yaşanıyor. Yılların ekmek teknesi, ellerinin altından kayıp gidiyor çünkü.
Salı, 03 Aralık 2019 10:23

Adalı'dan: Mutlu yıllar

2019’un son ayındayız. 1 yıl daha göz açıp kapayıncaya kadar geçti. Yaş 50’lerin üzerine çıkınca yıllar daha çabuk geçer derlerdi. 50’leri deneyimledik. Öyleymiş gerçekten de. Altmışlarda daha da hızlandığını gördük. Ne zaman yarılandı anlayamadık. Yeni millennium 2000’e girerken nasıl da heyecanlıydık. Her şey değişecek, daha güzel olacaktı sanki. İlk gençliğimizde yeni çıkmış siyah beyaz televizyonların ekranlarına yapışarak izlediğimiz Uzay Yolu yıllarıydı 2000’ler.
Adalar’da yaz dönemi bitti. 31 Mart seçimlerinde belediye başkanlığına seçilen Erdem Gül, yaz dönemi boyunca kendisine ulaşan şikayet ve eleştiriler karşısında, “hele bir yaz yoğunluğunu atlatalım, ekimle birlikte planlama ve uygulamaları İBB ile birlikte yapacak ve gelecek yaza daha iyi hazırlanacağız” yanıtını veriyordu.
Perşembe, 12 Eylül 2019 17:26

Adalı'dan: Günlük

Sunuş niyetine Günlük: 26 Ağustos – 9 Eylül... Adalı’nın sunuş yazısını “günlük” formatında yazabileceğim hiç aklıma gelmemişti. Ama son 15 günün gündemi öylesine yoğun, birbirinden önemli ve son derece karmaşık duygular, izler bırakarak geçti ki, bunları günlük formatında kısa kısa aktarmak, aynı zamanda bugüne kayıt düşmek açısından önemliydi benim için.