Salı, 09 Haziran 2020 13:20

KORUNAda - Haftalık Bülten – 10 Haziran 2020

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Bu bülten Adalar C-19 Danışma Kurulu editörlüğünde hazırlanmakta
ve adalidergisi.com tarafından desteklenmektedir.

 

Merhaba,

1 Haziran’da Adalar’a giriş çıkış kısıtlaması kaldırıldıktan sonra yazlıkçıların gelişi devam ediyor. Ay sonuna doğru Adalar yükünü almış olur. KORUNAda haftalık bülteni yaz boyunca sizinle birlikte olacak. Her haftaya birlikte merhaba diyeceğiz. Hafta boyunca dünyada, Türkiye’de ve Adalar’da farklı kaynaklardan haber-makale-araştırmaları toparlayacak, onları yeniden hatırlatacağız.

Covid -19 pandemisi her zaman gündemimizin başında olacak. Önce can demişler ya, bu bülten için de öyle...

Covid-19

Adalar - İstanbul

 • Adalar C-19 Danışma Kurulu 8’inci toplantısını 7 Haziran Pazar günü yaptı. Toplantı sonrasında Adalılar ve ilgili kurumlarla paylaşılmak üzere hazırlanan duyuruda sosyal mesafenin korunmasında güçlük çekilen iskele, çarşı ve pazar yeri gibi alanlarda maske takma uyarısının her mecrada duyurulması istendi.
 • Adalar C-19 Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Benan Müsellim, “sadece 9 vaka saptanmasıyla İstanbul’un pandemiyi en iyi atlatan ilçesi olarak, işlerin aniden tam tersine dönebileceğini unutmamamız gerekli.” diyor. Adalı dergisi Haziran ayında çıkan “Pandemi, Adalar ve Yaz: Hazır mıyız?” başlıklı yazısındaki uyarıları önemli: “Adalar’da saptanacak yeni vakalar belki de yeni bir karantina sürecine yol açabilir ve bu hem sosyal hem de ekonomik olarak çok ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bunun olmaması için hem yerel yönetimin hem adalar halkının hem de işletmecilerinin birlikte hareket etmesi sorunların önünü alacaktır.”
 • Adalı dergisinin haziran sayısında Bülent Özden, “Pandemiyi Modellemek- 2” başlıklı makalesini yayımladı. Makale, pandemiyi özetlemek ile başlayıp, modellemeyle devam eden üçlemenin sonuncusu. Siz siz olun haziranda fazla açılmayın, nefeslenmek için temmuzu bekleyin diyor.
 • Büyükada Deniz Kulübü, pandemi koşullarına özel önlemlerle 13 Haziran tarihinde açılıyor. Kulüpte alınan önlemler Adalı dergisinde aktarılmış.
 • Splendid Oteli müdürü Suzan Sahan da 12 Haziran’da “Otelimizi koşullara uygun düzenlemelerle açıyoruz” demiş aynı dergideki yazısında.
 • Adalar Müzesi de Sağlık ve Kültür bakanlıklarının genelgeleriyle 15 Mart’ta kapadığı kapılarını 16 Haziran’da açıyor.

İstanbul

 • İl Hıfzıssıhha Kurulu 3 Haziran tarihli toplantısında İstanbul’da toplu ulaşımla ilgili kuralları güncelledi. İBB, yeni kurallarla ilgili olarak Facebook sayfasında video destekli tanıtım yaptı. Vapur ve deniz motorlarına koltuk sayısı kadar yolcu alınacağı bildiriliyor. Kapasitenin dolması durumunda binmek isteyenlere yasal işlem yapılacağı da duyuruluyor.
 • Beyoğlu Kaymakamlığı İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde; maske takma zorunluluğu ve 3 metre sosyal mesafe kuralı getirildi.

Türkiye

 • Sağlık Bakanlığı yeni tip Koronavirüs (Covid-19) tespitinde kullanılan testlerin kriterlerini değiştirdi. Artık boğaz, baş, kas ağrıları, tat ve koku kaybı veya ishal şikayetlerinden sadece biri bile varsa koronavirüs testi yapılacak.
 • Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, Türkiye’deki vaka ve ölüm sayılarının günlük ve toplam değerlerini içeren tabloları bizim için hazırladı.
 • Covid-19 üzerine üç ay medyada izlemediğimiz kalmadı diyenler olabilir ama Büyükadalı Hasan Uzma dostumuzun, Ruşen Çakır’ın Medyascope’ta tarihçi Cemal Kafadar ile yaptığı sohbeti içeren videoyu izleme önerisini dikkatinize sunmak isteriz.

Dünya

 • Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlemek için mevcut kılavuzunu güncelleyerek, hükümetlere ilk kez halka açık yerlerde kumaş yüz maskeleri takılmasının teşvik edilmesi yönünde tavsiyede bulundu.
 • Son 1 haftada ulaşılan günlük vaka sayısı ortalaması ilk kez 100 binin üzerine çıktı. CNN’de yer alan makalede, salgının yeni merkezinin Latin Amerika’ya kaymasıyla dünyada vaka sayısının 100 bin eşiğini aştığı ve 3 Haziran’da 134 bine ulaştığı bildiriliyor. Salgının kontrol altına alındığı ülkelerde önlemlerin gevşetilmesinin ikinci dalga korkusu yarattığı da makalede yer alıyor.
 • CDC (ABD Hastalık Kontrol Merkezi) koronavirüs bulaşma riski ile ilgili uyarılarını yeniledi. Washington Post’daki habere göre, virüsün bulaştığı yerlerle temas ve açık havadaki aktivitelerden bulaş olasılığı düşük görülüyor. Evcil hayvanlardan çekinmeye gerek bulunmuyor. Çalışma ofisleri ve kapalı ortamlardaki insan aktiviteleri ise yüksek risk içeriyor.

Covid-19 ile ilgili seçme haberleri bir araya getireceğimiz COVID-19 Haberleri bölümümümüz de yakında devreye girecek.

Bülten özel

KORUNAda haftalık bülteninde, her sayı özel bölüm yer alacak. Bölümde, bültene özel söyleşiler-sohbetler, makale ve tanıtımlar olacak.

 • Bu sayı için Adalı Haziran’da, Adalar’da Korona Günlüğü başlığıyla hazırlanan dosyaya yer veriyoruz. Arşiv değerinde günlük, 11 Mart-1 Haziran tarihleri arasında gün gün yaşananları, yapılanları, buluşmaları ve duyuruları içeriyor.

Ne var, ne yok?

Adalar

 • Ulusal ve yerel basında, internet ortamında yayımlanmış Adalar haberleri için artık her gün girip bakacağımız bir adresimiz var: "Basında Adalar". Haberler için haftalık bültenleri beklemenize gerek yok, her gün Basında Adalar bölümümüzde olacaklar. (Haber akışına verdiği destek için Marjinal Porter Novelli’ye teşekkür ediyoruz.)
 • Mimarlar Odası’nın yayımladığı Mimarist dergisi Yaz 2020 sayısında Adalar’da Modern Mimarlık Mirası dosyasına yer verdi. Zafer Akay ve Zühre Sözeri’nin editörlüğünde hazırlanan sayıda, Zafer Akay, Zühre Sözeri, Alp Sunalp, Nezih Aysel, Aygün Aşık ve Ebru Omay’ın yazıları bulunuyor. Ayrıca 42 sayfa ayrılan dosya dışında da olsa Adalar üzerine üç ayrı makale de okunabilir. Biri Haluk Eyidoğan’ın Depreme Hazırlık ve Adalar, diğeri Canse Yüzer’in Heybeliada Sanatoryumu-Dr. Tevfik İsmail Gökçe Pavyonu, üçüncüsü de Ali Erkurt’un imzasını taşıyan Akillas Millas’ın Adalı yayınlarından çıkan Heybeliada-Halki kitabı üzerine...

Türkiye

 • Butik oteller ve resort oteller arasında yerli turist yarışı başladı. Taleplerde artış yaşayan butik oteller fiyatlarını yükseltirken, yerli turiste umut bağlayan resort oteller ise odaları erken rezervasyon fiyatlarından satıyor. Dünya gazetesinde Selenay Avcı’nın haberinde “Haziran ortasında turizm sezonunu açan yerli turist için bu yıl tatilin şifresi, sakinlik ve hijyen. Bu sebeple rezervasyonlarda da butik ve küçük otellere ilgi daha fazla olurken, resort otellerin de özel villa gibi izole alanları soruluyor.” deniyor.

Haftanın yeni kitapları

 • İstanbul Adaları’nın Yaşayan Ahşap konutları, YEM yayınlarından çıktı. Reha Günay’ın 50 yılı aşan mimar, fotoğrafçı, akademisyen, yazar kimliklerinden damıtılmış çok değerli bir kitap bu. Adalar’ın sokak dokusunun yanı sıra küçük geleneksel konutlardan da neo-klasik, art-nouveau görkemli köşklerden de örnekler var kitapta.

Göze – Kulağa - Kağıda

 • Babylon Berlin, müthiş bir tarih dizisi. İzlememiş olanlar kaçırmasın. İlk iki sezonu izlemiş olup da bekleyenlere müjde. Üçüncü sezon 12 bölüm olarak BluTV’de yayına girdi.
 • Haftanın müziği için Haluk Direskeneli’ye kulak verdik.

Haluk Direskeneli, “evde geçireceğiniz zaman içinde TRT3 FM radyo yayınlarını dinleyebilirsiniz. İnanılmaz güzel programlar yapıyorlar.” diyor. “ Sabah klasik başlıyor, öğleden sonra pop, akşam jazz yayını sürüyor. Borusan radyosu da çok güzel eserler sunuyor. İnternet üstünden spotify, veya basit uygulamalarla dünyanın çeşitli klasik radyo yayınlarına ulaşabilmeniz mümkün. Metopera.org internet sayfasından her gün bir operayı şifresiz izleyebilir dinleyebilirsiniz.”

 • Bu haftanın yeni kitapları için bir seçki isterken, önümüze Ordu Olay Gazetesi’nin 9 Haziran 2020 tarihli sayısında Gökhak Akçiçek’in Reha Mağden yazısı ve kitapları düştü. Yazı, 25 Temmuz 2006 tarihinde çok erken yaşta kaybedip Burgazadası Cennet mezarlığına defnettiğimiz sevgili Reha Mağden’in yaşam öyküsü ve kitapları için yeniden bir hatırlatma.

Bu haftanın objektiflerine takılanlar

Bu alana her hafta bize ulaşan fotoğrafları koyacağız. Çekin, mümkünse nerede çekildiğini yazın ve This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine yollayın. Fotoğraflarınız haftalık olarak görüntüleneceği gibi, sonrasında da Adalar Müzesi arşivinde saklanacak ve değerlendirilecek.

galeri-1 galeri-2 galeri-3
galeri-4 galeri-5 galeri-6
galeri-7 galeri-8 galeri-9
Son değişiklik Perşembe, 11 Haziran 2020 15:54
Yorum yapmak için oturum açın