Pazar, 23 Ağustos 2015 16:00

Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi azalırken, İstanbul ve Adalar’a arttı

Ögeyi değerlendirin
(1 Oylayın)

Adalar Turizm Geliştirme Merkezi'nin www.adalarturizm.org sitesinde yayınlanan turizm istatistiklerine göre İstanbul'a 2015'in ilk 7 ayında 7.080.581 yabancı turist geldi. Bu sayı 2014 yılında 6.538.273 kişiydi. Bu da %8.8 oranında artış demek.

Bu yıl önce Rusya’nın batı ambargosundan kaynaklanan ekonomik krizi ve ardından güneydoğu sınırlarımızda ve Türkiye’de artan şiddet olayları nedeniyle Türkiye’ye yabancı ziyaretçi girişi azaldı.

Buna karşılık, İstanbul’a ve Adalar’a ziyaretçi akışı hız kesmeden ve artarak devam ediyor. İstanbul’a gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçen yılın ilk 7 ayına göre %8 artarken, Adalar’a gelen günübirlik yabancı sayısındaki bu artışın %20’den fazla olduğu tahmin ediliyor.

Kültür ve Turizm bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’nün elde ettiği verilere göre, 2015 yılı Temmuz döneminde Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı 2015 yılı Ocak – Temmuz döneminde %3’e yakın azalırken, İstanbul’a gelen yabancı ziyaretçi sayısı aynı dönemde %8.5 oranında arttı.

Bu artışın Adalar’a hangi oranda yansıdığına ilişkin bir istatistik bulunmuyor.

Yapılacak tahmin için daha fazla veriye ihtiyaç var.

En az yanıltıcı olacak veriye, Adalar’a gelen , daha doğrusu Adalar’a ilgi gösteren yabancı ziyaretçilerin milliyetleri üzerinden yapılacak bir değerlendirme üzerinden ulaşılabilir.

Adalar’a konaklamalı gelen yabancı ziyaretçilere bakıldığında İstanbul’dakine benzer bir tablo ile karşılaşıyoruz.

Ancak günübirlik ziyaretçilerde durum değişiyor. Günübirlik ziyaretçilerin ağırlıklı bölümünü Orta Doğu ülkelerinden gelen ziyaretçiler oluşturuyor. Batılı ülkeler arasında ise Yunanistan öne çıkıyor.

Yunanistan’dan yılın ilk 6 ayında İstanbul’a gelen ziyaretçi sayısı geçene yıla göre değişmemiş. Yani Yunanistan’daki derin kriz ziyaretçi akışını etkilememiş.

Arap ülkeleriyle İran’dan gelen ziyaretçi sayısı ise geçen yıla göre rekor düzeyde artmış. İran’dan gelenlerde artış %33 olurken, Arap ülkelerinden gelenlerde artış ortalaması %22 olarak gerçekleşmiş.

Bu tablo da gösteriyor ki, Adalar’a gelen günübirlik yabancı ziyaretçi sayısında, geçen yılın aynı dönemine göre %20’nin üzerinde bir artış gerçekleşmiş olmalı.

Yılın kalan aylarında bu tablonun esas olarak değişmeyeceği tahmin ediliyor.

Detaylı tablolara www.adalarturizm.org sitesinde bu bölümden ulaşılabilir.

 

Son değişiklik Pazar, 23 Ağustos 2015 16:31
Yorum yapmak için oturum açın