Perşembe, 25 Aralık 2014 03:40

Büyükada Kadınlar Manastırı “tarih” olmayacak

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

İstanbul 5. numaralı Koruma Kurulu, 13 kasım 2014 tarihli kararıyla, Büyükada Maden bölgesindeki Kadınlar Manastırı’nı koruma altına aldı. Manastırın  bulunduğu alan 1. Derece Arkeolojik SİT Alanı ilan edildi, bir bölümü yüzeyde de izlenebilen tarihi kalıntılar “korunması gerekli kültür varlığı” olarak tescil edildi ve daha da önemlisi, Maliye Hazinesi mülkiyetinde olan taşınmazın “ilgili idare ve belediye tarafından işgal ve yapılaşmadan arındırılmasının sağlanmasına” karar verildi.

 

Karar, İstanbul Adaları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği’nin “Adalar bütünü içinde bugüne kadar arkeolojik SİT alanı olan Büyükada, Heybeliada ve varsa başka adaların da arkeolojik SİT alanı ilan edilmesi istenen 25. 11. 2010 tarihli başvurusu” ardından ilgili kamu kurumlarından elde edilen bilgi ve dokümanlar ışığında kurul üyelerinin 6 Kasım 2014 tarihinde alanda yaptıkları inceleme sonucunda  alındı.

Alanda yüzey temizliği için Arkeoloji Müzesi’ne başvurulmuştu.

Koruma Kurulu kararıyla birlikte, Kadınlar Manastırının bulunduğu alanda yüzey temizliği ve kazı yapılmasının da önü açıldı. Adalar Müzesi adına, 2012 yılında, müzenin ortakları Adalar Vakfı ve Adalar Belediyesi tarafından İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne resmi yazıyla başvurulmuş, alanda yüzey temizliği yapılması talep edilmişti. Yazıda,  temizlik çalışmasının Arkeoloji Müzeleri denetiminde, İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Engin Akyürek danışmanlığında, masrafları da vakıf tarafından üstlenilerek yapılacağı bildirilmişti.

koruma kurulu kadinlar manastiri karari 1 280x330koruma kurulu kadinlar manastiri karari 2 280x236

Son değişiklik Salı, 06 Ocak 2015 19:18
Yorum yapmak için oturum açın