Çarşamba, 03 Aralık 2014 00:00

Sait Faik'in 108 yaş kutlaması

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Modern Türk Öykücülüğü’nün kurucularından Sait Faik’in 108. doğum günü nedeniyle Darüşşafaka Cemiyeti Burgazada’daki Sait Faik Abasıyanık Müzesi’nde özel bir etkinlik düzenledi.

18 Kasım 2014 Salı günü 14.00’da Sait Faik Abasıyanık Müzesi’nde ödüllü yazar Necati Tosuner ile gerçekleştirilen “108. Yaşında Sait Faik” konulu sohbeti yazar Cem Kertiş yönetti. Necati Tosuner “Güneş Giderken” adlı eseri ile 1999 yılında Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazanmıştı. Necati Tosuner söyleşi sonunda Sait Faik için; “Sağken üç-beş arkadaşı dışında onu yazar olarak kabul eden başka kimse yoktu.

Böyle bir şey Bekir Yıldız için de olmuştur. Ama “Sait’in kitabı çıkmış…” diye söylenti onun kitaplarına ulaşmak için yeterdi. Yaşarken kitapları satan tek kişidir… Sait Faik yazar olunca burjuvalığı da unuttu. Toplum onu “lüzumsuz adam” diye yargılamış.” dedi. Program kapsamında “Akıllı Çocuklar Sait Faik ile Buluşuyor” adlı bilgi yarışmasına katılıp, verdiği doğru yanıtları müzeye ileten Umut Çam’a Sait Faik Kitapları seti hediye edildi.

Son değişiklik Pazartesi, 15 Aralık 2014 15:48
Yorum yapmak için oturum açın