Cuma, 17 Nisan 2020 15:05

Basın Bülteni - Adalar’da 23 Nisan tedirginliği

Ögeyi değerlendirin
(1 Oylayın)

İstanbul’un sayfiye merkezi Adalar, yaşanmakta olan salgına rağmen İstanbul’dan ziyaretçi çekmeye devam ediyor.

23 Nisan Bayramı ile aynı güne denk gelen Aya Yorgi Yortu günü nedeniyle her yıl onbinlerce ziyaretçi alan Adalar’da yaşayanlar, bu yıl da ziyaretçi akışı olabileceğinden endişeli.

Tüm dini mekanlar gibi Aya Yorgi Kilisesi’nin de ziyarete kapalı olmasına rağmen, 23 Nisan ziyaretgahı olan kilise ve kiliseye çıkan yolların yoğunlaşabileceği ve bunun da hem sayıca azalmış deniz ulaşım araçlarında ve hem de yürüyüş yollarında bulaşı riskini artıracağından korkuluyor.

Adalılar önlem alınması ve Adalar’a en az 1.5 ay süreyle piknik-orman yürüyüşü ve sahil gezintisi amaçlı ziyaretlerin durdurulması için İstanbul Valiliği’ne başvurdular.

Başvuru dilekçesinde salgının önümüzdeki 1 ay içinde pik yapacağı ve azami izolasyona yönelik önlem alındığı bugünlerde, piknik, orman yürüyüşü, sahil gezintisi için en çok rağbet ettiği yerler arasında olan Adalar’a ziyaret talebinin arttığına işaret edildi ve bu durumun İstanbul ile Adalar arasında vapur ve motor seferlerinde yoğunluğa neden olduğu ve bu durum bulaşı riskini artırdığı vurgulandı.

Valiliğe dilekçe ile başvuran Adalılar, “Adalar’a piknik, gezinti, orman yürüyüşü amaçlı ziyaretlerin durdurulması”nı talep ettiler.

 

Son değişiklik Cuma, 17 Nisan 2020 15:18
Yorum yapmak için oturum açın