Pazar, 03 Haziran 2018 15:59

HAYTAP elektrikli fayton için mi yoksa atlar için mi mücadele ediyor?

Ögeyi değerlendirin
(3 oy)

 

02 haytap 280x

2 Haziran Cumartesi günü öğle saatlerinde Büyükada Atatürk Meydanı’nda (iskele meydanı) HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) yöneticilerinin çağrısı ile bir araya gelen hayvan severlerin gösterisi dikkat çekti.

Atların Adalar’daki fayton taşımacılığında kullanılmamasını, yerlerini akülü faytonların almasını istiyorlardı.

Protestocu grubun elinde bu gösteri için hazırlanmış iki adet poster vardı. Birinde çok eskiden beri bu tür afişlerde kullanılan ölü beyaz atın iç parçalayıcı fotoğrafı, diğerinde ise bir oyuncakçı dükkanın alınmış da büyütülmüş gibi duran bir elektrikli fayton resmi. Üretilmiş kullanıma hazır bir ürün.

Meydanda üzerine kanlı bir bezle örtülmüş temsili at maketi ve çevresinde zulüm gören atları temsil eden at başlıklı oyunculardan oluşan bir grup, atlara yapılan zulüm sergilemeye çalışıyorlardı çevrede toplananlara. Pankartlar ve sloganlar eşliğinde gösteri sürdü.

Eylemin öncesinde Faytoncular Odası Başkanı Hıdır Ünal’ın kahvesinde HAYTAP yöneticileri ve Adalar Kent Konseyi Ulaşım Çalışma Grubu üyeleri ile birlikteydik. Hıdır Ünal tartışılması gereken konunun atların çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi, sağlıklı bir faytonculuk için yapılması gerekenler olduğunu savunuyordu. HAYTAP federasyon başkanı ise en fazla 3 yıla kadar atların kalkacağını ve yerine elektrikli faytonların geçeceğini söylüyor ve “göreceksiniz” diyordu “bu olacak!”... Ve devam ediyordu: “Hazır 300 at eksiğiniz varken alın bu akülü faytonları.

Adalar Kent Konseyi Ulaşım Çalışma grubu üyeleri, HAYTAP temsilcilerine, atların tamamen kaldırılmasının ve atların hiçbir şekilde çalıştırılmamasının at neslinin geleceği açısından hangi sonuçları getireceğini sordular. Bu soru cevaplanmadı.

Elektrikli fayton resminin, ölmüş at resmi ile birlikte kullanıldığı bir iletişim yönteminin doğru olmadığı, atların haklarını savunurken tartışmalı bir ürünün pazarlanmaya çalışılmasının kabul edilemeyeceği vurgulandı. HAYTAP üyeleri ise bu eleştirilerle hep karşılaştıklarını ve alışık olduklarını söylediler.

Kent Konseyi Ulaşım Çalışma Grubu üyeleri bugüne kadar sadece slogan ve inatlaşma düzeyinde süren bu tartışmaların tepeden inme öneriler ve sloganlarla değil, adanın bugünü ve geleceğine ilişkin bütüncül planlama ile ele alınması ve çözülmesi gerektiğinin belirttiler.

Kent Konseyi tarafından tüm tarafların davet edileceği bir çalıştay önerisi üzerinde konuşuldu. Temmuz ayı içinde bu tarihin belirlenmesi ve Büyükada’da bu etkinliğin gerçekleştirilmesi konusunda mutabakata varıldı.

Haber: Ali Erkurt

Son değişiklik Pazartesi, 04 Haziran 2018 20:00
Yorum yapmak için oturum açın