Haluk Direskeneli

Haluk Direskeneli

Haluk Direskeneli, ODTÜ Makina Mühendisliği 1973 mezunu olup, mezuniyetinden itibaren, kamu, özel sektör ve ABD – Türk yabancı ortaklıklarda (B&W, CSWI, AEP, Entergy) ağırlıklı olarak termik santral temel/ detay tasarım, imalat, pazarlama, teklif, satış ve proje yönetimi konularında çalışmış, bugüne kadar termik santral tasarım yazılımları konusunda yerli piyasaya, mühendislik firmalarına, yatırımcılara ve üniversitelere danışmanlık vermiştir. MMO ve ODTÜ Mezunları Derneği Enerji komisyonları üyesidir.

Biz Yeniköy'de yeri belli, temeli yapılmış hazır 3 yeni santrali neden bıraktık, neden 25 km ötede turizm bölgesi Kemerköy'e tekrar yaptık? Soğutmayı denizden yaptık, denizdeki ekolojik dengeyi neden bozduk? Toz tutma filtreleri küçük, neden daha büyük yapmadık, ortalığı neden toza buladık? Neden baca gazı kükürt tutma tesisleri yapmadık? Neden asit  yağmuruna sebep olduk? Çevre ormanlarını neden harap ettik?
Perşembe, 05 Ağustos 2021 07:23

Viyana 2018 - Bir akşam yemeği

İyi yetişmiş yabancı dil bilen elemanlar aileleri ile beraber yurtdışına temelli gittiler, göç ettiler. Elde avuçta iyi eleman kalmadı. Yabancı ortaklar ayrıldı, ortak girişim şirketleri kapandı, finansman imkanları bitti artık, kalmadı. Ülkenin değişime ihtiyacı var.
Pazar, 04 Temmuz 2021 08:36

Krak des Chevaliers Kalesi

Kale Unesco Dünya Mirası listesinde. İçerde hazineler, tablolar heykeller ve dönemin tarihi eşyaları yok, bomboş ama Ortaçağdan günümüze korunmuş hala ayakta kalan en önemli mimari yapısı olarak duruyor.
Çarşamba, 03 Mart 2021 21:30

Berlin 1977, 2021

1977 yılında eski bakımsız harap Doğu Berlin yenilendi gelişti, çok güzel oldu. Zaten tüm güzel eski binalar; konser salonları, opera binaları parlamento hepsi Doğu Berlin tarafında idi. Hepsi yenilendi.
Salı, 29 Eylül 2020 17:41

Yaz Sonunda Adalar

Covid-19 sürecinde hava ulaşımı kesildi. Ortadoğulu turistler gelmez oldu. Avrupa zaten kapandı içine döndü. Adalar nefes aldı. Yerliler eski günlerine döndüler.
Cuma, 05 Haziran 2020 04:50

"On the Beach", 1959

Hepimiz bilmeliyiz ki, "yeni normal" düzen, artık eski bıraktığımız düzen değil. Geçmişe dönmemize imkan yok. Uçak seyahatleri, uzak ülkelerde yaz tatili, şehirlerarası yolculuklar, AVM alışverişleri, çok seyircili spor karşılaşmaları, kalabalık okullar, kalabalık öğrenci amfileri artık zor.
Covid-19 salgın süreci devam ediyor. Evde kapalı kalma durumunun dördüncü haftasını bitirdik. İyimser siyasi açıklamalar var ama gerçekçi akademik yorumlar bu sürecin Haziran sonuna kadar devam edeceğini, hafiflese bile gelecek yıl mutasyon görmüş yeni dalgalarla beraber 1-2 yıl süreceğini söylüyor.
Yakışıklı bencil çapkın Eugene Onegin ile saf genç kız Tatjana arasında geçen, Alexander Pushkin'in (1799-1837) aynı isimli şiir kitabından alınan, Çaykovski (1830-1893) bestesi muhteşem bir opera (1879) seyrettik.
Salı, 07 Ocak 2020 07:18

Çocuklar Salıncaksız Kalmasın

Salıncak uçma hissi veriyor, hürriyet duygusu veriyor, mutluluk veriyor.
Salı, 07 Ocak 2020 06:05

Prinkipo Nerede? Neresi?

Prinkipo, artık ütopik nostaljik bir yer, tarih öncesinden başlayan, eski Yunan, Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerini kapsayan, Cumhuriyet'in ilk yıllarını 60'ları 70'leri içine alan 80'lerin başında biten bir dönem, bir zaman ve bir mekân.