Sayı 191 - Mayıs 2021

Sayı 191 - Mayıs 2021

Son 15 yılın en büyük müsilaj patlaması

Kapak fotoğrafı: Gökhan Karakaş

Adalar’ın sivil toplum çalışmaları üzerine yazdığım bu kaçıncı yazım, hatırlamıyorum. Adalar Vakfı yönetimine girdiğim 2003 yılından bugüne kesintisiz yayınladığımız aylık Adalı dergisi bunun tanığı. Daha ilk sayıda, 2003 Temmuz’unda Adalar’daki sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirmek için girişimde bulunduğumuz haberi var. Bu girişim dergide “Adalı Sivil Toplum Kuruluşları’nın temsilcileri ile…
Marmara’nın her yerinde yüzeyden görülebilen müsilaj, dalgıçların indikleri derinliklerde bile yoğun yapısıyla canlı yaşamına zarar veriyor.
Büyükada Fayton Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması II. Aşama Bilgilendirme toplantısı 2 Mayıs 2021 Pazar günü saat 14:00 de çevrimiçi olarak yapıldı.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri Türkiye’nin bütün il ve ilçelerinde örgütlenmeye devam ediyor. Bu bağlamda Adalar ilçesinde Kadın Meclisleri kuruldu ve Adalı kadınlarla çalışmalarına başladı.
Sevgili arkadaşımız Zeynep Zihli’yi 20 Nisan Perşembe günü kaybettik. Üzüntümüz büyük. Söylenecek her şey kifayetsiz. Hele kendi veda mektubunu buraya bıraktıktan sonra.
Yalım Eralp, Nilgün Refiğ Pala, Asu Aksoy, Ali Erkurt ve Halim Bulutoğlu, 20 Nisan 2021 günü yitirdikleri sevgili arkadaşları Zeynep Zihli için yazdılar.
Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin, gazeteci-yazar Oktay Akbal anısına bu yıl ilkini düzenlediği Oktay Akbal Edebiyat Ödülü'nün sahibi Adil İzci oldu.
Bu aralar rahmetli annemin çok kullandığı bir sözü ben de sık sık kullanır oldum: “Allah fukaranın eşeğini önce kaybettirir, sonra buldurur sevindirirmiş.”
Büyükada'nın o zamanlar üç seyyar fotoğrafçısı vardı. Rastlantı bu ya, üçünün de adı Mustafa'ydı. O hep Karaduman olarak anıldı. Rum vatandaşlarımız bile ona Karaduman anlamına gelen "mávros kapnós" dedi.
Denizin bereketi gibi, Serço’nun da kelamının bereketi var. Bir gün onunla tanışırsanız, çok daha fazlasını paylaşırsınız... Ben çok şey öğrendim.
Matematik iddia ve kanıtlara dayanır. Herhangi bir konuda ben böyle düşünüyorum, hocamız böyle anlatmıştı gibi bir algoritma matematik için geçerli değil. Düşüncenizin kanıtını göstermeniz gerekir ve matematikte düşüncenizin kanıtını gösterebileceğiniz bir kesinlik vardır.
Haydut ile Çakıl çocukların sevgilisiydi.  Maalesef Haydut öldü, Çakıl yalnız kaldı. Ümit Pamuk, köpekleri Haydut’u Adalı dergisine yazdı.
Nisan sayısında başladığımız Türkiye’deki gazetelerde yıllar önce Adalar üzerine yazılanlar taramasına devam ediyoruz. Oldukça bilgilendirici ve hayli eğlenceli görünüyor. İşte 1935 yılı Mayıs ayının gazete taramalarından seçtiklerimiz.
Mutlu eden, mutluluğu hissettirebilen kişi, güzelliklerin en âlâsını yaşayıp yaşatırken “Hayat ne güzel” dedirtebilen, gerçek güzelliği bulabilen mutlu insandır.