Sayı 185 - Kasım 2020

Sayı 185 - Kasım 2020

Ekim'in Adı Afet

Kapak fotoğrafı: Berrin Erkurt

Adalar için 1/5000’lik Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı üzerine çalıştığımız başlıklardan biri “Afetler” idi. Afetler deyince Adalar’da akla önce deprem ve orman yangınları geliyor. Kırıldı kırılacak denen ve İstanbul için tehdit oluşturan faylardan birinin adı Adalar Fayı ne de olsa. Yaklaşık 7 büyüklüğünde deprem üretmesi bekleniyor. Deprem ile birlikte meydana…
Ben deprem sırasında araba içinde Sığacık merkezdeydim, üç dakika sonra da Sığacık’a 1 km uzakta olan Atlantis Tatil Köyü’nde. Sarsıntı şoku ve korkusu insanların üzerindeyken, Atlantis’in Akkum kumsalında deniz yüz metre kadar çekildi.
Artık, pandeminin ülkemizde resmi olarak başladığı mart-nisan aylarından daha kötü durumdayız. Açıklanan sayıları boş verin, çünkü sağlık bakanı bunların doğru olmadığını zaten kabul etti.
Adanın tarihsel ve doğal kimliğine önem veren Adalılar olarak planın korumaya yönelik yaptırımlarının uygulanabilen ve sürdürülebilir bir yapıda olması dileğimizdir. Adaların nüfusu artmasa dahi son yıllarda demografik yapısında bazı değişikliklerden ve günübirlik gelen ziyaretçi yoğunluğunun yarattığı ihtiyaçlardan dolayı plan yapımı sürecinde bazı baskıcı dış talepler gelebilir. Planın bu baskıları bertaraf…
Büyükada Aya Yorgi tepesi çevresindeki ormanlık alanda kepçe görüntüsü ve dökülen beton ayaklarla paylaşılan fotoğraflar, ekim ayı sonlarında çok konuşuldu ve tartışıldı. Fotoğrafların peşi sürüldü ve Büyükada’da Eko Turizm parkuru için seyir terasları ile Yüce Tepe TRT binasının yanına ASELSAN tarafından verici kule inşaatına başlandığı bilgisine ulaşıldı.
İlk karşılaşmamızda yerde oturmakta olduğu için fark etmemiş olsam da sonraki günlerde sağ kalçasında bir şiş veya çıkıklık olduğunu gördüm. Belki de bir kaza geçirmişti. Ancak bu durum onun yürümesini fazlaca etkilemiyor gibiydi.
Adalılar üçüncü kez ölümlü kazaya neden olmalarından dolayı büyük çöp kamyonlarının kaldırılması için çağrı ve eylem yaptı. Çağrı metnini paylaşıyoruz.
Bakalım biz de ülkecek bu “Bir şey olmaz aabi” tavrıyla ne kadar dayanırız.
Hayatta tanıdığım en doğru, en güvenilir, en nazik, en bilge kişilikti. Tüm isyanlarımın altından başarıyla kalkabilmiş, her düşünceme ya da eleştirime en güzel cevabı bulabilmişti.
Adalar Vakfı "Dünya Mirası Adalar Girişimi adıyla yapılan 3 Ekim tarihli ve “Kamuoyunun Dikkatine” başlıklı duyuru ile ilgili zorunlu açıklamamızdır" başlığıyla bir duyuru yaptı.
Cumartesi sabahı Viranbağ’daki kafesine gittik. Hani şu Yahya Kemal’in üzerine şiir yazdığı Viranbağ. Kadir Can bir zamanların ünlü foto muhabiri. Onu foto muhabirliğinin zirvesindeyken tanırdım. Şimdi Büyükada’da ada dostluğu yapıyoruz.
Aziz Spridon’un şifa dağıttığına inananlar, dil, din gözetmeksizin yaz mevsiminde her Perşembe ayine katılmaya veya sağlık dilemek için adak adamaya giderler. Kış mevsiminde ise sadece 12’ci ayın 12’sinde Manastır kapılarını umut bağlayanlara açık tutar.