Cumartesi, 01 Ağustos 2020 20:39

Adalı'dan: Sağlıklı kalın, Adada kalın...

Ögeyi değerlendirin
(2 oy)

Şehir Hatları'nın ücretsiz yolcu taşıdığı bir bayramı daha geçirdik.

Onbinler, onca uyarıya rağmen çok da fazla korunmadan İstanbul’un sayfiyelerine ve Adalar’a aktılar.

Sosyal mesafe başta vapur ve motorlar olmak üzere çok yerde unutuldu. Maskeler aksesuar olmanın ötesine geçmedi.

Büyükada’da deneme seferleri ardından arife günü çalışmaya başlayan ulaşım araçları, geçmiş bayramların faytonları gibi, peş peşe dizilip günübirlikçi ziyaretçileri taşıdılar. Fayton kuyruğunun yerini, bu defa elektrikli araçlara binmek isteyen insanların kuyruğu aldı. Kuyrukta da mesafe yoktu.

Plajlar ve plaj motorlarında insanlar üst üste görüntü verdiler. Denizde yüzenler de öyle.

28 Ağustos 2019’da yapılan Ulaşım Çalıştayı’nda, deniz ulaşımı masasında üzerinde en çok durulan konulardan biri bayram günlerinde Adalar’a ücretsiz yolcu taşınmasından vazgeçilmesiydi. Hatta daha da öteye geçilmiş, günübirlikçi akınını kontrol altında tutabilmek için vapur ve motor ücretlerinin artırılması da konuşulmuştu. Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, Çalıştayın bu masasının moderatörüydü, tüm konuşulanları dikkatle not almış, bununla kalmamış ve çalıştay sonunda kendi masasıyla ilgili yaptığı sunumda, tüm bunların kısa sürede hayata geçirileceği sözü de vermişti. Sevindirici bir şekilde, üzerinden fazla bir zaman geçmeden, tarifeler ve adalar arası ring seferleri başta olmak üzere talep edilenleri de hayata geçirmişti. Sözü verilip yapılan bir başka uygulama da fiyatların artırılması, Adalıların da bundan etkilenmemesi için Adalı Kart sahiplerine indirim yapılmasıydı.

Sonra araya salgın girdi. Salgında, hakkını yememek lazım, çok az sayıda insanla gün boyu, sefer yaptı Ada vapurları ve Adalıları mağdur etmedi. Hatta bu durum Adalar’ın karantinaya alındığı 1,5 aylık sürede de devam etti. Ama ne olduysa, 1 Haziran sonrası tüm ülkede “normalleşme” adımlarına Şehir Hatları da uydu.

Bu bayram herkesin beklentisi, sözü verildiği gibi, Ada vapurlarının ücretsiz olmamasıydı. Ama oldu. Umarız bunun olumsuz sonuçlarını önümüzdeki günlerde yaşamayız.

Faytonların günübirlikçileri taşıdıklarından Adalılara hizmet vermediklerinden şikayet ediyorduk geçmişte. İBB ulaşımdan sorumlu genel sekreter yardımcısı Orhan Demir de Adalar’da hizmete girecek yeni toplu taşım araçlarının günübirlikçilerden önce Adalılar’a hizmet vereceğinin altını çizmiş ve eklemişti: “Ulaşım politikamız, gelen herkesi taşımak olmayacak, önceliğimizin Adalılar olduğunu unutmayacağız.”

Ulaşım araçlarının ilk günleri bayrama denk geldi. Hem vapurlar bedavaydı ve hem de yeni hizmete giren elektrikli araçlar. Ve bu araçları Adalılar değil, günübirlik adayı ziyarete gelenler kullandı. Kullananların amacı, ada turu yapmaktı. Araçlar dolu kalktı ve tüm duraklardan dolu geçti. Ara duraklardan binmek isteyenlere yer kalmadı. Tıpkı faytonlar döneminde yaşandığı gibi.

Umarız bu durum, bayram günlerine özel olarak kalacaktır. Umarız, verilen sözler hatırlanacak ve buna göre önlem alınacaktır.

Değilse, 23 Temmuz tarihli UKOME toplantısında bir kez daha kaldırılmasına karar verilen bireysel akülü araçların toplanmasını unutalım. Adalılar haklı olarak diyeceklerdir ki, “faytonlar benim ihtiyacımı görmüyordu, ben de bireysel olarak akülü tercihini yaptım. Şimdiki araçlar da ihtiyacımı karşılamıyor ki, niye kullanmaktan vazgeçeyim.”

Kuşkusuz zorla toplamak da bir çözüm. Bugüne kadar çok kez yapıldığı gibi. Ama durum değişmedi. Toplananlar yine sahiplerine iade edildi. Ve biz bu sayfayı defalarca okuduk da okuduk.

Bayramlar umuttur.

Bayramlar dostlukların, komşulukların hatırlandığı günlerdir.

Bayram günlerinde birbirimize iyi sözler söylemek adettendir. Küskünlüklerin bir kenara konduğu günlerdir geleneğimizde bayramlar.

Biz de öyle yapalım.

Şikayet yerine daha iyisinin olabileceğini beklemek, umut etmek diye anlayın buraya kadar yazdıklarımı.

Her şeye rağmen Adalarımızın geçmiş bayramlara göre daha az kaotik olduğunu söyleyebiliriz mesela. Özellikle Büyükada için geçerli bu söylediğim. Diğer Adalar’ın zaten öyle oldum olası büyük sorunları yok. Daha güzelini hep birlikte yaratabileceğimize inancımızı yitirmeyelim.

Görevinde 16. ayını dolduran Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’ün, bu sayımızda sevgili Nilgün Pala’nın sorularına verdiği yanıtlarda da ifadesini bulan geleceğe dair umudunu hep birlikte not edelim. Bununla biz de umutlanalım. Özellikle katılım, birlikte karar verme konusunda sözlerinin arkasında duracağını, bunu İBB yönetimiyle birlikte yapacağına inanalım.

Sağlıklı kalın.

Adada kalın!

Son değişiklik Pazar, 02 Ağustos 2020 20:01
Yorum yapmak için oturum açın