Perşembe, 02 Nisan 2020 09:12

Adalar’da Corona (Covid-19) şüphesi duyuyorsak ne yapacağız?

Ögeyi değerlendirin
(2 oy)

Adadayız. Haberler dört bir yandan yağıyor. Psikolojimiz bozuk mu bozuk. Gece yastığa başımızı koyduğumuzda binlerce düşünce uçuşuyor zihnimizde. Uykuya dalamıyoruz. Daldığımız uykudan sıçrayarak uyanabiliyoruz.

Normal zamanlarda hiç dert etmeyeceğimiz küçük sağlık problemleri, acaba mı sorusuyla birlikte geliyor önümüze. Kendimizi, çevremizdeki sevdiklerimizi bir başka türlü izliyor, dinliyor, gözlüyoruz. Tetikteyiz.

E, bu durumda her şeyi büyütmek de mümkün. Evham dediğimiz de böyle bir şey.

Basit bir soğuk algınlığı da olabilir. Önce boğazda yanma, sonra hafif öksürük başladı. Belli belirsiz bir ateş de var. Bazen psikoloji de tetikler ya böyle şeyleri. Endişeliyiz.

Ne yapacağız?

Doktorumuzdan ya da mahalle hekiminden telefonla destek almak en doğrusu.

O sizi yönlendirecektir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı Corona Danışma Hattı kurdu. Alo 184 hattı zaten vardı, 14 Mart’tan itibaren bu hat Corona Danışma Hattı olarak çalışmaya başladı. Bu telefonu da arayıp durumunuzu paylaşır ve ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Hastaneye gitmeyi gerektirecek bir durum oluşmuşsa ne yapacağız?

Adalar’da corona (Covid-19) bakımı ve testi yapacak bir sağlık kurumu yok. Acil durumlarda hep olageldiği üzere, doğrudan karşıya Kartal’a yönlendiriliyoruz bilindiği gibi.

Ama bu salgın günlerinde durum değişti.

Doğrudan 112’yi arıyor ve durumu anlatıyoruz.

Ambulans geliyor, hastayı alıyor. Eskisi gibi deniz ambulansına kadar götürme durumu ortadan kalktı. Ambulans içinde hasta ile birlikte çıkartma gemisiyle karşıya geçiyor ve doğrudan hastaneye götürüyor. Orada da standart müdahale ve bakım süreci başlıyor.

Adalar’da 1 çıkarma gemisi tümüyle ambulansların taşınmasına ayrıldı.

Adalar Belediyesi tarafından işletilen iki çıkarma gemisi var. Bunlardan biri salgınla birlikte, tümüyle ambulansların taşınması için kullanılmaya başlandı. 7/24. Diğer çıkartma gemisi ise, sadece Pazartesi ve Perşembe günleri sivil nakil araçları için kullanılıyor. Diğer günlerde de İBB hizmetlerinde.

Ambulans sayısı yeterli mi?

Dört adada 2’şer adet 112 ambulansı var. Bunlardan birer adedi tümüyle Covid-19 şüphelilerinin sevki için kullanılıyor.

Diğer hastaların sevki nasıl yapılıyor?

Büyükada Hastanesi ve sağlık ocakları rutin işlemlerini sürdürüyorlar. Hamilelik, ortopedik vakalar, ve diğer acil ve bakım gerektiren hastalar için yine eski prosedür devam ediyor. 112 aranıyor. Normal ambulanslarla hasta alınıyor ve deniz ambulansı ya da belediyeye ait tekne kullanılarak hastanın şehre ve ilgili sağlık kurumuna transferi yapılıyor.

 

Son değişiklik Cuma, 03 Nisan 2020 07:10
Yorum yapmak için oturum açın