Pazar, 06 Ekim 2019 10:45

Ada Buluşmaları

Ögeyi değerlendirin
(2 oy)

Ada Buluşmaları fikri adadaki yalnızlığımdan doğdu.

Adalar İstanbul’un hemen yanında olmasına rağmen gerek coğrafi ve fiziksel mağduriyetler gerekse genel ekonomik sıkıntılar ve buna eklenen geleneksel popülasyonunu kaybetmesi ve benzeri sorunlarla terkedilmiş, bununla beraber yağmaya açılmaya da müsait pozisyonlarıyla, tüm Türkiye de öğrenilmiş ağır bir seçim mücadelesi geçirdi.

Adaların yalnızlığı kendi yalnızlığım ve terk edilmişliğim gibi mahzun ve çaresizdi.

Yerel seçimler kavgalarının sona erebileceğini düşündüğüm Nisan sonu ‘Ada Dostları’ diye isimlendirdiğim bir grup arkadaşımı, dostumu ve sanatçıyı Splendid otelinde yemekte topladım. İlk hareketim buydu. Mayıs başında ise Venedik Bienali tecrübesinden bu sefer başka bir fikirle döndüm.

Adalar’da, Venedik adalar grubu gibi, yılın 365 günü sanatla yaşayarak kalkınan bir yer neden olmasın?

Fikirlerimi ve getirdiğim dokümanları, öncelikle bir Nisanda halkın ittifakıyla koltuğuna oturmuş olan yerel yöneticimiz Erdem Gül Bey le paylaştım. Seçim çalışmalarının ekseninde Adalar’ın bir açıkhava müzesi tespitinden başlayarak bir kültür ve sanat merkezi olmasını arzu ettiğine dair beyanları sivil bir girişim başlatma konusunda bana cesaret verdi. Adalarda yaşayan, orayı atölye olarak kullanan, üreten ve orada saklanan sanatçı yazar müzisyen ve edebiyatçılara bir çağrı çıkardım. Yaklaşık otuz kişilik ‘Adalar Sanatçı İnisiyatifi’ İlk toplantısını Erdem Gül Beyin de izleyebileceği Adalar Belediyesi salonlarında yaptı. İlk toplantımıza Türkiye’de ilk bienalleri de organize etmiş olan Beral Madra hanım katılarak Kültür Aş yönetim planını açıklayan bir sunuş yaparak bir enstitü kurulduğu taktirde, Adalar’la olan geçmişteki bağını da canlı tutacak, arşivini adalara bağışlayacağı sözünü verdi. Yakın hedeflerimizin konuşulduğu ikinci toplantımızın konuğu ‘2010 Kültür Başkenti İstanbul’ Projesini İstanbul’a taşıyan Nilgün Mirze hanımdı. Yakın hedefimiz olan 16. İstanbul Bienali periyodunda sergiler düzenleme fikrinin sanat politikaları da böylece yavaş yavaş oluşmaya başladı. Projemiz ‘iyi kalpli olmalıydı’. Halka yönelik paylaşımcı ve halkla beraber bir iş yapmaya yönelik bir tutum sergilemeliydi.

Bir enstitüye doğru...

Üçüncü toplantımız, tekrarlanan büyük şehir seçim sonuçlarından sonrasına rastlar. Bu toplantıda ‘Adalar Vakfı’ başkanı Halim Bulutoğlu şu an belediyenin uhdesinde olan ve 2010 projeleri içinde üzerinde titizlikle çalışılmış fakat hayatiyet bulamamış olan, Rum Ortodoks Patriği III. Sofronios’un yazlığı olan Taş Mektep binasını Ada’da inşa edilecek enstitülerden ilki olarak sunuyordu. Şüphesiz tahayyüllerimiz için sadece bir enstitünün fiziki alanlara kavuşması, dünya sanat merkezi olmak için yeterli olmayacağıdır. Ama projeleri hazır bir restorasyonun ivedilikle yapılması, diğer toplumsal kurumları ve kişileri harekete geçireceği için de önemlidir.

Dışa açılma süreci

Planlandığı takdirde bir yıla yayılabileceğini düşündüğüm iyi kalpli projelerimizden ilki olan ‘Ada Buluşmaları’ ‘Açık Atölye Günleri’nde Adalı sanatçılarımız atölyelerini ilan edilen günlerde halka açarak sanatlarını ve atölyelerini paylaştılar. Bu aynı zamanda diktatörlük dönemlerinin tipik bir özelliği olan ‘içe kaçma’ , kapanma döneminden seçimlerle beraber açılma dönemine de işaret ediyordu.

‘Ada Buluşmaları’nın ilk sergisi 1 Ekim 2019 dan itibaren 30 Kasıma kadar, halkla paylaşım ve etkileşim halinde her gün yeni ilişkiler yeni deney imkanları sunuyor bize. Bağımsız olarak Adalar’a katkı sunan sanatçıların dışında ortak hareket eden 13 sanatçı, 12 ayrı mekanı sergi mekanı olarak kullandılar. Bu anlamda kafelerden, faytoncu kahvelerinden ve diğer mekanlardan sergi mekanı, işletme sahiplerinden de kendilerine galerici yarattılar. Kendi ilanlarını kendileri bastırıp kendileri katladılar, kendileri dağıttılar. Bu arada tanışmayanlar tanıştı, arkadaş olmayanlar arkadaş oldu. Herkes atölyesine çalışma ortamlarına çeki düzen verdi ve çalışma düzenini gözden geçirdi. Web sitesi olmayanlar profesyonel bir sanat hayatı için gerekenleri yapmaya başladı.

‘Ada Buluşmaları’ sergileri her ne kadar Adalı sanatçıların bir aydın sorumluluğu çerçevesinde başlamış olsa da lokal bir hareket değildir. Bu yüzden katılımcı 13 arkadaşımızdan sadece dördü Adalar’ımızın kolektifini temsil ediyor. Bir kişi ise yurt dışından (Fransa’dan) geldi. Adalar’ı dünyanın ritmine bağlayacak ve sanat alışverişini hızlandıracak çabaların giderek artacağına inanarak çalışmalarımıza ivme katacağız.

 

02 ada bulusmalari 420x
03 ada bulusmalari 420x

 

Teşekkürlerimle...

Adalar Sanatçı inisiyatifi tamamen bağımsız olmakla beraber yaratıcı ruhunu halkın birleşik gücünü temsil eden siyasi iradeden alıyor. Her zaman yanımızda olduğunu hissettiğimiz Erdem Gül beye çok teşekkür ederiz.

Çalışmalarımızın başlangıç noktasını temsil eden Ada Dostları toplantısındaki davetimize icabet eden tüm dost, arkadaş ve sanatçılarımıza teşekkür ederim. Bana esin ve cesaret verdiler.

Venedik Bienali’nde bana eşlik eden, güzel projelerimi tetikleyen, her zaman güzel düşünceleriyle yanımda olan Engin Akın hanımefendiye çok teşekkürler.

Her sıkıştığımda yanımda olan, projelerimin paydaşı ve destekleyicisi olan Adalar Vakfı başkanı Halim Bulutoğlu’na çok teşekkür ederim.

İlk toplantımıza yine her zaman olduğu gibi çalışarak eli kolu dolu gelerek desteğini esirgemeyen Beral Madra ya çok teşekkür ederim.

İkinci toplantımızda iyi kalpli projeleriyle yolumuzu aydınlatan daha baştan bana inanan Nilgün Mirze ye çok teşekkür ederim.

Projemizin lansmanına ev sahipliği yapan gerçek bir ev sahibi gerçek bir entelektüel Ahmet Tanrıverdi beye çok çok teşekkür ederim.

Ada haritalarımızı hazırlayan Emre Akyüz’e çok teşekkür ederim.

Sergilerimiz tam da hazırlanmadan ziyaretime gelerek güzel düşünceleriyle beni destekleyen Mehmet Günyeli Beye çok teşekkürler. ‘Ada Buluşmaları’nın isim babası kendileridir.

Tam zamanında profesyonel hayatındaki bir aradan istifade sanatçı konuşmalarımızı filme alan Bekir Dadaş a, mutlu bir tesadüf İtalya’daki çalışmalarını tamamlar tamamlamaz İstanbul’daki ekibe katılarak montajlarımızı yapan Murat Aceci ve sesi yapan Sefer Recebov a çok teşekkürler.

Mekanlarını duraklamadan veya duraklayarak sanata açan mekan sahiplerine çok teşekkür ederim.

Benimle beraber hareket eden, alışılmadık sergileme yöntemleri konusunda benle işbirliği yapan, kıymetli eserlerini hiç duraksamadan halka emanet eden sanatçı arkadaşlarıma çok çok teşekkür ederim.

Her şey sanat için ve tecrübelerimiz daha ileri noktaya taşıdığımız anda, paylaşmaktan öte hiç beklentisi olmayanlar öncü olarak anılacaklar.

Mahmut Nüvit, İçmimar, Adalar Sanatçı İnisiyatifi kurucusu,

Büyükada, 04.10.2019

 

Ada Buluşmaları Gezi Haritası

Hazırlık: Mahmut Nüvit Doksatlı - Emre Akyüz

 

harita 840x

 

 

Ada Buluşmaları Paralel Etkinlikleri - 2019

Buluşma yeri Büyükada İskelesi Üstü

13 Ekim Pazar günü saat 14:00

'Gençler Geliyor Mu?' - Sinan Bozkurt, Yunus Çermik, Halil Petük, Ayşem Ötük, Maartiz

19 Ekim Cumartesi saat 14:00

'Yüzeyde ve Derinde' -  Fatma Sağ ve Zeynep Erdinç

26 Ekim Cumartesi saat 14:00

‘Modernite ve İletişim Arzusu' -  Erim Bayrı ve Kaan Küley

02 Kasım Cumartesi saat 14:00

'Parçacık Çıkarma Tecrübesi’ -  Yann Le Crouhennec

09 Kasım Cumartesi saat 14:00

‘Tekstilden Sanata Uzanan Yolculuk' -  Gül Bolulu ve Çiler Belen

16 Kasım Cumartesi saat 14:00

'Lirik Resmin Rengi' - Nihal Mavigök

 

Son değişiklik Pazar, 06 Ekim 2019 11:16
Yorum yapmak için oturum açın