Çarşamba, 05 Eylül 2018 17:49

NHBYK-2018: Sosyal medyanın nefret dilini nasıl yaygınlaştırdığına şahit oluyoruz

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

gunduz vassaf yasemin inceoglu 280xGündüz Vassaf ve Yasemin İnceoğlu

Onlarca atölyeye ev sahipliği yapan gençlik kampı, Galatasaray Üniversitesi eski dekanı Prof. Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu’yu da ağırladı. Medya ve nefret söylemi çalışmalarıyla öne çıkan Prof. İnceoğlu, medya atölyesinde gençlerle ‘Yeni Medya’ ve “Yeni medyada ayrımcı, ötekileştirici söylemler, nefret söylemi ve mücadele yolları” üzerine konuştu.

İnceoğlu, uzmanlık alanı olan “nefret söylemi”ni Türkiye ve dünya medyasından örneklerle anlattı. Medyanın başta kadınlar ve LGBT bireyleriyle ilgili haberler olmak üzere, provokatif ve ayrımcı bir dil kullandığını hatırlatan İnceoğlu, bu haberlerin söz konusu bireylerin yaşam hakkı ihlaline yol açtığını vurguladı. Ülkemizdeki ve dünyanın bir çok yerindeki mültecilere yönelik ayrımcı, ırkçı dile de dikkat çeken İnceoğlu, Suriyeli mültecilere yönelik bilgi kirliliğinin olduğunu ve ‘yeni medya’da Suriyelileri aşağılan, horlayan bir dilin hakim olduğunu üzülerek anlattı.

İnceoğlu, “Medya, ırkçı bir nefret söylemiyle zaman zaman 'öteki'ne karşı olan eylemleri de kışkırtır. Bu nefret, toplumsal anlamda linçin ve ayrışmanın yaşandığı patlamalarla kendini gösteriyor" dedi ve Ermeni gazeteci Hrant Dink cinayetini hatırlattı.

İstanbul Etiler’deki Reina terör saldırısının ardından sosyal medyada paylaşılan nefret mesajlarını da örnek gösteren İnceoğlu, gençleri sosyal medyayı kullanım konusunda daha fazla hassasiyet göstermeye çağırdı: “Bugün sosyal medyanın da nefreti nasıl çoğaltıp büyüttüğüne şahit oluyoruz. Yazdığımız her cümlenin, paylaştığımız her fotoğraf ve videonun nelere yol açabileceğini düşünerek paylaşmalıyız.”

Ülkenin farklı bölgelerinden, farklı kültürlerden gelen gençler, Prof. İnceoğlu’nun dikkat çektiği sorunu büyük bir ilgiyle dinlediler ve sosyal medya paylaşımlarında bundan sonra daha da dikkatli olacaklarını söylediler.

 

Son değişiklik Salı, 18 Eylül 2018 16:42
Yorum yapmak için oturum açın