Salı, 05 Eylül 2017 19:51

Panik bozukluk

Ögeyi değerlendirin
(2 oy)

02 280x

Panik bozukluk, aniden ortaya çıkarak, genellikle 10 ila 30 dakika devam ettikten sonra kendiliğinden geçen sıkıntı, heyecan veya korku nöbetidir. Nöbetler zaman zaman tekrarlayabildiği için, kişi panik atak beklentisi içine girer ve bu yüzden nöbet tekrar edebilir. Panik atak yaşayan kişiler, terleme, baş dönmesi, çarpıntı, nefes darlığı, göğüs ağrısı ya da göğüs sıkışmasından şikâyet ederler. Panik atak bazen somut bir sebep olmaksızın meydana gelse de kişinin farkında olduğu ya da olmadığı bir sebep her zaman vardır.

Panik atağı tetikleyen duygusal veya fiziksel birçok sebep olabilir. Bunlar kişiye göre değişebileceği için, bir yazıya sığdırmak pek doğru olmaz. Ancak bazı unsurlar vardır ki, herkes üzerinde faydalı etkileri vardır. Bunlardan biri de durumumuza uygun olan besinleri seçmektir. Beslenme şeklini değiştirmek, terapinin yerini almayacak olsa da, beslenirken yaptığımız seçimler, atakların sıklığının ve şiddetinin azalmasına yardımcı olur. Kalsiyum, B gurubu vitaminleri, Çinko ve tam tahıllı besinler bunlardan bir kaçıdır.

03 280x

Kalsiyum, vücutta bol bol bulunan bir mineraldir. Güçlü dişler, sağlam kemikler istiyorsak Kalsiyum almamız gerektiğini sık sık duyarız. Ancak Kalsiyumun diş sağlığına ve kemiklere olan faydalarından farklı fonksiyonları da vardır. Bana göre en önemli görevi kalbin düzenli çalışmasını sağlamak, pıhtılaşmayı önlemek ve enerji üretimidir.

Panik atak esnasında kalbin atış düzeni bozulur, genellikle gereğinden fazla hızlanır. Eğer kanımızda pıhtılaşma yoksa vücut işlevlerini doğru yerine getiriyor ve kalbimiz düzenli bir şekilde çalışıyorsa, atak sırasında yükselen kalp ritmini normal seviyelere indirmekte zorlanmayız. Doğal yollardan kalsiyum takviyesi için, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri, lahana, ıspanak, brokoli ve nane gibi yeşil sebzeler, yumurta, badem, fındık, balık vs. tüketilmelidir.

B gurubu vitaminleri (B1, B3, B12), ruhsal sağlığımız açısından çok önemlidir. B vitamini merkezi sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Eğer sinirleriniz zayıflamaya başlamışsa, sık sık depresyona giriyor, bunalımda olduğunuzu, enerjinizin çekildiğini hissediyorsanız sebebi B12 eksikliği olabilir. Depresyona meyilli kişilerin B gurubu vitaminlerini tüketmesinde yarar var. Doğal yollardan B vitamini takviyesi için, avokado, ceviz, yumurta, yoğurt, patates, brokoli ve et ürünleri tüketilmelidir. Yoğurt yerken, suyunun süzülmemesini öneririm. Çünkü aldığımız B vitamini yoğurdun suyundadır.

Bir başka çok önemli mineral Çinko’dur. Panik atak, bağışıklık sistemini zayıflatarak, kişiyi dış etkenlere karşı korumasız kılar. Bu dönemlerde enfeksiyon kapmak daha kolaydır. Çinko, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek, stres altında olduğunuz dönemlerde ayakta durmanıza yardımcı olur.

04 280x

Doğal çinko takviyesi için de, bol fasulye, mercimek, mantar, ıspanak gibi sebzeler, hayvansal gıdalar ve kuruyemiş tüketebilirsiniz.

Çok az insanın kulak verdiği tam tahıllı besin tüketimi saydıklarım arasında en başa yerleştirilebilir. Makarna, ekmek, pilav, simit ve benzeri karbonhidratların beyaz yerine, tam tahıllı olarak tüketilmelidir. Tam tahıllı ürünlerin B vitamini yönünden zengin olduğu için anksiyete ve stres riskini en aza iner.

Son olarak da, panik atak nöbetlerini büyük oranda tetikleyen kafein tüketimi en aza indirilmeli ya da mümkünse tamamen kesilmelidir. Kafein çarpıntı yapar ve uyku düzenini bozar. Ek olarak uykusuzlukta çarpıntıya sebep olur, bu da panik atak riski taşıyan birine pek yardımcı olmaz. Kafeinden uzak durmak için gazlı içecekler, kahve veya demli çay tüketilmemelidir.

Beslenme alışkanlıklarımız panik atağın tek sebebi olamayacağı gibi nihai çözüm de olamaz. Ancak yukarıda da bahsettiğim bu ufak ayrıntılara kulak verip uygulayabilirseniz, hayatınıza faydasını görecek ve kendinize büyük bir iyilik yaptığınızı fark edeceksiniz. Unutmayın, ruhsal sağlığımız, fiziksel sağlığımızdan geçer.

 

Son değişiklik Çarşamba, 06 Eylül 2017 21:41
Yorum yapmak için oturum açın