Salı, 15 Ağustos 2017 11:45

Lozan Antlaşması’nın 94. yıldönümünde Cumhuriyet için bir arada oldular

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)
İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker Fotoğraflar: Semra Askeri Uzuner

dinleyiciler 1 280x

24 Temmuz 1923 Lozan Antlaşması’nın 94. yıldönümü Heybeliada İnönü Müzesi’nde geniş bir katılım ile kutlandı. Her yıl düzenlenen kutlama programının bu yılki vurgusu “Cumhuriyet’e elveda dememek için!” oldu.

24 Temmuz 2017 tarihinde Lozan Zaferi’nin 94. yıldönümü kutlaması Heybeliada İnönü Evi Müzesi’nde yapıldı. İnönü Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Adalar Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği, Kartal ve Şişli Belediyesi’nin destek sunduğu kutlama etkinliğine İstanbul’un yerel yöneticileri, CHP’li milletvekilleri, CHP’li Belediye Başkanları, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Adalılar ve İstanbullular büyük bir katılım sağladı.

Konuşmacıların tümü Cumhuriyet’e sahip çıkma vurgusu yaptı

Özden Toker: Müze yeniden açıldı

Programın açılış konuşmasını İsmet İnönü’nün kızı, İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker yaptı. Toker bir müjde ile konuşmasına başladı. İnönü Müzesi’nin bundan sonra hafta boyunca ziyaretçilere açıldığını belirtti. Cumhuriyetin ilk kuşağından ve tanıklarından biri olduğunu ifade eden Toker, Lozan’ın önemini vurguladı. Konuşmasının devamında; “Bizler Yurtta Sulh, Cihanda Sulh düşüncesinden yola çıkıp, Lozan Anlaşması’nın yaşatılması için mücadele ettik. Ve bu mücadelemizden hiç taviz vermedik. Barışın dünyada ve yurdun dört bir yanında yaşatılması için bundan sonraki kuşağın sesini de duymak istiyoruz. Lozan’ı korumamız lazım. Ancak Lozan Antlaşması’nı koruyarak bugünkü gibi burada bir araya gelebiliriz. Lozan demek, Cumhuriyet demektir, Cumhuriyet’in yaşaması ve yaşatılması demektir” dedi.

Aysel Çelikel: Lozan, yaşam güvencemiz

aysel celikel 280xÇağdaş yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Aysel Çelikel

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel de konuşmasında “Lozan Antlaşması, ulusal onurumuz ve yaşam güvencemizdir” dedi. Türkiye Cumhuriyeti’nin laik bir devlet olduğunun altının ısrarla çizen Çelikel, “Referandumdan çıkan sonuç da gösterdi ki Türkiye halkı laik bir cumhuriyetle yönetilen devlet biçimi dışında bir yaşam istemiyor. Türkiye’nin karanlık günler geçirdiği şu günlerde, yaşam güvencemiz olan Lozan Antlaşması’na her zamankinden daha çok sahip çıkalım. Birileri Lozan’ı kitaplardan çıkarabilir, çıkarmak isteyebilir ama tarih İsmet İnönü’yü ve Lozan Antlaşması’nı asla ve asla gündeminden çıkarmayacaktır” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç: Korkmayacağız, yılmayacağız!

atilla aytac 280xAdalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç

Programın üçüncü konuşmacısı olan Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Lozan Barış Antlaşması’nın Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin uluslararası düzeyde meşruiyetini tescil eden çok önemli bir tarihi belge olduğunu söyledi. Kurtuluş Savaşı sonrasında bir tek galip devlet vardı, bu devlet yeni ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ydi dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde oluşan bu saygın ve güçlü devletin, günümüzde demokratik ve çağdaşlık niteliklerini büyük ölçüde kaybederek otoriter bir rejime dönüştüğünü, kendisine yabancılaşmış ve saygınlığını kaybetme durumu ile baş başa bırakıldığını ifade eden Aytaç konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Karamsar olmak için çok sebep var, ama asla karamsar olmayacağız, korkmayacağız ve yılmayacağız. Ülkemizi ve devletimizi; Mustafa Kemal Atatürk’e, Cumhuriyet’e, çağdaş demokrasimizin kazanımlarına karşı olanlara ve bu değerlere düşman olanlara bırakmayacağız. Lozan Anlaşması ile tahkim edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti; demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti kimliği ile yoluna sonsuza dek devam edecektir.

Bugün OHAL ve KHK’larla yönetilen Türkiye’yi kargaşaya sürükleyen olaylar, AKP ile Fethullah Gülen terör örgütünün aralarındaki çıkar çatışması ve iktidar kavgalarından kaynaklanmaktadır. 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünü planlayan ve uygulayanlarla, darbeye maruz kaldıklarını iddia edenler arasında hiçbir görüş ve değerlendirme farkı yoktur. Hepsi de ayni kültürden, ‘tarikat ve cemaat kültüründen’ beslenmektedirler. Hepsi de Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ne düşmandır. Yalnız vicdanlarda kalması gereken, kutsal ve tartışılmaz olan inançları devlet mekanizmasında ve toplum işleyişinde kullanmak, korku salmak, baskı uygulamak ve olumsuz algı yaratmak bu çıkar gruplarının başlıca yöntemleridir. (...) 9 Temmuz Adalet mitinginde, Maltepe meydanına sığmayan milyonların varlığı, bir uyanışın işaretidir; asla umutsuz değiliz. Cumhuriyet’i bunların eline vermeyeceğiz!”

Yılmaz Büyükerşen: Silahların gölgesinde kazanılan zafer

yilmaz buyukersen 280xEskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen

Son konuşmacı Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen oldu. Adalar Belediyesi’nin özel davetlisi olarak programa iştirak eden Büyükerşen, Lozan’ın anlam ve önemini anlatmakla konuşmasına başladı. Lozan Barış Antlaşması’nın, silahların gölgesinde kazanılan bir zafer olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Büyükerşen, tarihi belgeler ve kaynaklardan aktardıklarıyla İsmet İnönü’nün büyük ve önemli bir devlet adamı olduğunu ifade etti.

Atatürk’ün Lozan’ı, “Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş büyük bir zafer” olarak ifade ettiğini belirten Büyükerşen; “Atatürk, İsmet İnönü hem savaş gazisi hem de barış gazisidir, diyor. Bu çok önemli bir sözdür. Tarih, Lozan Barış Antlaşması’nın mimarı bu büyük insanı unutmayacak.” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

 

Son değişiklik Perşembe, 17 Ağustos 2017 00:58
Yorum yapmak için oturum açın