Pazartesi, 17 Temmuz 2017 17:01

Adalı Yayınları’ndan ikisi yeni, 5’i yeniden basılan 7 kitap

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

12 yıl önce kurulan ve bugüne kadar yayımladığı 60’a yakın telif kitapla Adalar’ın kültür yaşamına önemli katkıda bulunan Adalı Yayınları, 2017’de ikisi yeni, 5’i yeniden basılan 7 kitapla okuyucularıyla buluşuyor.

Yeni kitaplar:

1. Pazar Kayıkları’ndan Şehir Hatları’na: İstanbul’da Seyrüsefer.

Akillas Millas’ın ilki 1986’da sonuncusu ise 2016 yılında yaptığı 80 çiziminin yer aldığı kitapta, İstanbul, Marmara ve Adalar’da son 500 yılın insan ve yük taşımacılığının tarihi gözler önüne seriliyor. A. Millas’ın usta işi çizimleri, deniz ulaşım araçlarına düşülen en önemli görsel kayıt. Kitapta Akillas Millas’ın, 500 yıllık tarihe ışık tutan önsözü de yer alıyor. 80 sayfalık büyük boy, lüks kâğıda baskılı kitabı 15 TL ‘ den satın alınabilir.

2. Nejat Gülen’le Adalı Sohbetler.

Adalı yazarlarından Heybeliadalı Nejat Gülen’in 2004-2010 yılları arasında Adalı dergisinde yayınlanmış yazıları ve önceki kitaplarındaki öykülerinden bir bölümü, Yiğit Bener’in editörlüğüyle kitaba dönüştürüldü. Nejat Gülen’le Adalı Sohbetler başlıklı kitap, Temmuz sonunda okuyucularıyla buluşacak. Ağustos sonunda Heybeliada Kütüphane Derneği, Nejat Gülen’in 90. Yaş günü vesilesiyle Ruhban okulunda bir özel gece yapacak. Yiğit Bener’in yönettiği ve Nejat Gülen’in konuşmacı olacağı bir de panel olacak. 90. yaş Adalı Yayınları’nın Büyükada’da gerçekleştireceği bir başka etkinlikle de kutlanacak. Her iki etkinlikte de Gülen yayımlanmış kitaplarını imzalayacak.

Yeniden basılan kitaplar

bir zamanlar buyukada 280x3

1. “Bir Zamanlar Büyükada” kitabının 3. baskısı

Adalı Dergisi yazarlarından Büyükadalı Viktor Albukrek’in “Bir Zamanlar Büyükada” kitabının üçüncüsü baskısı yapıldı. Yine Adalı Yayınları’ndan çıkan kitabın ilk iki baskısı yoğun ilgiyle karşılaşmış ve hızla tükenmişti. Bir Zamanlar Büyükada kitabı şu başlıkların toplamından oluşuyor: *Büyükada’nın konumu ve doğası *1931-1961 devrin şahsiyetleri *Kayda değer önemli olayları *Toprağı, bitkileri, böcekleri faunası *Binaları, mimarisi, sokakları, kokuları *İnsanları, çarşı esnafı, sokak satıcıları *Merkepleri, faytonları, deniz vasıtaları *Evde ve dışarıda günlük hayat *Çocukluğum, oyunlarım, oyuncaklarım *Gençliğim, ailem, komşularım, dostlarım *Kardeş sevgisi, büyüklerden öğütler *Yahudi yaşamı, cemaatle bağları *Azınlık sendromu *İkinci dünya savaşı zamanı *Savaş sonrası eğlenceleri, sosyetesi. *Marmara Denizine sevgimiz *Teknelere olan aşkımız *Çevreye, toprağa duyarlılık *Olaylara bakış ve özet.

 

 

atinadaki buyukada 280x

2. Atina’daki Büyükada

Ahmet Tanrıverdi’nin birinci baskısı Haziran 2007’de çıkan Atina’daki Büyükada kitabının üçüncü baskısı çıktı. Ahmet Tanrıverdi, Büyükada’da doğmuş büyümüş, ancak çeşitli nedenlerle doğdukları topraklardan koparılıp yeni bir diyara, Atina’ya yerleşmek zorunda bırakılmış eski dostlarını yıllar sonra bulup konuşmuş ve anlattıklarını kitaba dönüştürmüştü. Kitapta 80’e yakın eski Adalı’nın duygu ve düşünceleri yer alıyor.

 

 

bir baska kentte olumu beklemek 280x

3. Bir Başka Kentte Ölümü Beklemek

Ahmet Tanrıverdi’nin benzer içerikteki bir diğer kitabı, “Bir Başka Kentte Ölümü Beklemek” kitabı Temmuz 2009’daki ilk baskısından sonra gözden geçirilmiş ve yeniden düzenlenmiş ikinci baskıyı yaptı. Kitabın önsözünden iki satır: “Kitabıma, Büyükada’yı “kendi arzularıyla terkeden” Rum dostlarımın anlattıklarından oluşan bir sözlü̈ tarih diyebilirsiniz. Atalarından bu yana asırlardır Büyükadalı olmalarına karşın, Yunan tabiiyetindeki kimi akrabaları ve dostlarını 1964’te kovan devlet, onları kovmadı. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı Büyükadalı kimi dostlarımız, Büyükada’yı kendi rızalarıyla terk ettiler. Şimdi geri dönseler, eskiden yaşadıkları güzellikleri bulamayacaklarını biliyorlar.”

 

 

burgazada sevgilim 280x

4. Burgazada Sevgilim

Eski Burgazlı Adalı yazarlarından Bercuhi Berberyan’ın Adalı Yayınları’ndan çıkan ilk kitabı “Burgazada Sevgilim” 2010 Haziran ayından yayınlandıktan sonra büyük ilgi görmüş ve üst üste üç baskı yapmıştı. Şimdi kitabın dördüncü baskısı yayımlanmış oldu.

Berberyan kitabının önsözüne şu cümlelerle başlamıştı: “Bir gün doğup büyüdüğüm topraklardan ayrılmak zorunda kalsaydım, vatan diye en çok yüreğim sızlayarak özleyeceğim yer Burgazada olurdu. Benim için Burgaz vatandır. Ben daha küçücük bir çocukken, ailece âşık olduk ona. Önce babam, sonra her birimiz tek tek kendimizce... Ve hiç bitmedi bu aşk.”

 

 

aya yorgi rehberi 280x

5. Ay’ Yorgi Rehberi

İlk baskısı Nisan 2007’de yapılan ve Ahmet Tanrıverdi tarafından hazırlanan Büyükada Ay’ Yorgi Manastırı Rehberi, özellikle yortu günleri olan 23 Nisan ve 24 Ekim’de ziyaretlerin insan seline dönüştüğü günlerde aranan bir rehber kitap oldu. Rehberin arka bölümünde yer alan pratik bilgiler yeni baskıda güncellendi, yeni fotoğraflar eklendi.

 

Son değişiklik Salı, 18 Temmuz 2017 21:02
Yorum yapmak için oturum açın