Pazartesi, 17 Temmuz 2017 16:42

Sporcular, Adidas Runners ile Büyükada’da okyanuslar için koştu

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

adidas 6 280x

Dünya Okyanuslar Haftası nedeniyle, “adidas X Parley Run for the Oceans” hareketi, okyanusları tehdit eden plastik kirliliğine dikkat çekmek için Büyükada’da bir eylem gerçekleştirdi. Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği (ADYSKD) ve Adalar Kent Konseyi desteği ile gerçekleştirilen koşu ve plajdan atık toplama ve çöp toplama faaliyetine çevre örgütleri ve çevreci sporcular katıldı.

adidas X Parley Run For The Oceans küresel hareketinin İstanbul ayağı, Dünya Okyanuslar Haftası (5-11 Haziran) etkinlikleri kapsamında adidas Runners İstanbul koşusunu Büyükada’da gerçekleşti. Okyanuslar için koşan sporcular, koştukları her kilometre ile plastik kirliliğine dikkat çektiler.

Sabahın erken saatlerinde Kabataş ve Bostancı’dan kalkan motorlarla Büyükada’ya gelen sporcuların ilk durağı Adalar Kent Konseyi oldu.

Konsey bahçesinde yaklaşık 100’ü aşkın sporcudan oluşan kafile koşu öncesi ısınma hareketleri yaptılar ve temizlik etkinliğinin yapılacağı alan olan Büyükada Viranbağ mevki alanına doğru koşularını başlattılar.

Koşunun 4,5 km’lik etabını bitiren koşucular, hep beraber ada sahilindeki çöpleri topladılar, kısa süre içerisinde 40 adet çöp poşeti dolduruldu. Torbalarca çöp çıkaran çevre dostları, bu çöplerden plastik olanlarını geri dönüşüm için ayırdı, geri kalanlarını ise konteynırlara bıraktılar.

Aktif deniz temizlemenin ardından, koşunun 5 km’lik ikinci etabını Adalar Kent Konseyi’nde sonlandıran koşucular, kısa bir mola ve ikramın ardından deniz kirliliği ve çözümde alınabilecek rollerin konuşulduğu söyleşiye katıldılar.

 
adidas 2 280x
adidas 3 280x
adidas 4 280x
 

Söyleşide, Okyanus ve Deniz Biyoloğu Mert Gökalp okyanuslardaki plastik atıklara karşı önlem alınmadığı takdirde insanlığı bekleyen tehlikeleri görselleriyle anlattı. Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği’ni temsilen söz alan Aslı Akın Narcı, adalar bölgesinde temiz deniz ve deniz yaşamı için o güne kadar dernek olarak yaptıkları faaliyetleri anlattı. Son konuşmacı olarak ada sakini dalgıç Serco Ekşiyan ise deniz yaşamına zarar veren atık balıkçı ağlarının, bireysel çalışmalar ile nasıl toplanıp, geri dönüşüme kazandırıldığını anlattı.

Daha fazla geç kalmadan

adidas 5 280x

Adidas Koşu Kategori Müdürü Sanem Karaca, 5-11 Haziran haftası boyunca tüm dünyada sporcuların, okyanuslarda birikmiş plastik kirliğine karşı farkındalık yaratmak için koştuklarını ifade etti. Kendilerinin de Adidas olarak, ana şehirlerde etkinlikler düzenlediklerinin de altını çizdi. “2050’de okyanuslardaki plastik ağırlığının balıkların ağırlığından daha fazla olacağı öngörülüyor; biz bunu önlemek için herkesin yapabileceği bir şey olduğuna inanıyoruz ve harekete geçiyoruz. Adidas olarak Parley Run for the Oceans ile yaptığımız ortaklık neticesinde plastiklerden geri dönüşüm sağlıyoruz. Toplanan atıklardan üretilen ipliklerle üstün performans malzemesi yaratıyoruz. Kısa sürede, saf plastik kullanımını durduracağız. Atıktan hammadde elde etme işini artarak sürdüreceğiz.” açıklamasında bulundu.

Adidas Koşu Aktivasyonu Müdürü Aziz Yiğit Gökalp de Büyükada koşusu ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Koşu ve etkinlik için neden Büyükada diye soruluyor. Büyükada’yı seçme nedenimiz şu: Buranın doğal bir alan, Sit alanı olması, adalarda doğa için verilen çabalar. Plastiğin Adalar’da yasaklanması için Adalar Belediyesi ile Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği ve diğer STK’ların çabalarını yakından takip ettik. Naylon torbalara yasak getirip, bez poşet kampanyası başlatmışlardı. Biz de bu etkinlikle bu çabayı desteklemek istedik. Özellikle Volkan Narcı’nın emek ve çabalarına kayıtsız kalmak olmazdı, biz de katkı vermek istedik...”

 

adidas Run For The Oceans

adidas’ın temelinde, sporun hayatları değiştirme gücüne olan inanç yatıyor. adidas, bu inanç doğrultusunda, okyanus plastiklerini toplayan Parley girişimi ile başlattığı iş birliği kapsamında, plastik kirliliğini, yüksek performanslı spor giyime dönüştürüyor. Çabasının ürünlerle sınırlı kalmasını istemeyen adidas, okyanusları plastik tehdidinden kurtarmayı amaçlayan küresel bir hareket başlatmayı amaçlayarak, Run For The Oceans’ı yarattı. adidas Runners İstanbul da, Dünya Okyanuslar Günü Haftası’nda, okyanusların plastik kirliliğine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen bu global harekete katıldı.

Dijital Koşu

Hareket kapsamında, dünyanın dört bir yanındaki sporcuların birlik olarak katılabileceği dijital bir platform yaratıldı. Dünya Okyanuslar Günü Haftası 5-11 Haziran tarihleri arasında Runtastic uygulaması ile koşan koşucular, koşuları sırasında Koşu Hikayesi’ni dinleyerek, okyanus eko sistemi, Parley AIR stratejisi ve çözümdeki rollerini dinlediler. Aynı zamanda, sanal olarak bir araya gelerek, okyanus kirliliğine dikkat çeken kilometreleri beraber biriktirdiler.

@adidasrunnersistanbul - facebook.com/groups/adidasrunnersistanbul

Son değişiklik Salı, 18 Temmuz 2017 17:42
Yorum yapmak için oturum açın