Salı, 31 Ocak 2017 21:03

Benimle Gülümse

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

İstanbul Güney Kamu Hastaneleri Birliği, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İstanbul Kalkınma Ajansı iş birliğiyle 0-6 yaş engelli bebek ve çocuklarda koruyucu ve önleyici ağız ve diş sağlığı projesi ‘Benimle Gülümse’ tanıtıldı.

Ataşehir Metin Sabancı Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı İcra Kurulu Başkanı Altan Edis, vakfın çalışma alanlarından bahsederek, projenin önemine değindi. Edis, proje ile İstanbul‘da 4 bin kadar aileye ulaşıp, bin 200 öğrencinin diş tedavisinin yürütüleceğini bildirdi.

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Lütfullah Orhan, engellilere ilişkin birliğin yürüttüğü faaliyetleri aktararak, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın hibe desteğiyle 0-6 yaş engelli bebek ve çocuklarda koruyucu ve önleyici ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin kendi ortamlarında yapılacağını anlattı.

Projenin önemli bir ihtiyaca cevap vereceğini vurgulayan Ahmet Lütfullah Orhan, ‘Projenin diğer ağız ve diş sağlığı projelerinden farklılığı, standart tarama ve muayene yöntemleri yerine kişiye özel tanı ve tedavi yöntemleri oluşturulacak. Yazılım programları ile risk analizleri yapılacak ve takipleri sağlanacak. En büyük temennimiz, özel bakıma ihtiyaç duyan bebek ve çocuklarımızın, ağız ve diş sağlığı koruma programına alınarak, öncelikle bulunduğumuz bölgede, gelecek yıllarda da Türkiye’de gülümsemelerine katkı sunabilmektir.’ dedi.

Proje 6 ilçede yürütülecek

Diş doktoru Esra Tunalı ise proje sayesinde engelli bebek ve çocukların, kendi ortamlarında, devlet himayesi altında, ulaşılabilir ve sürdürülebilir koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerini almaları sağlanarak, Türkiye geneli için örnek model oluşturulacağını kaydetti.

Tunalı, projenin Adalar, Kartal, Maltepe, Pendik, Sultanbeyli ve Tuzla’da uygulanacağını ve projeyle 1200 bebek ve çocuk, ayrıca aileleri ile 4 bin 800 kişiye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. 0-6 yaş engelli bebek ve çocuklar ile aileleri ağız sağlığı konusunda eğitileceğini; çok erken dönemde engelli çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırılacağını vurguladı. Ayrıca engelli özel çocuk ailelerine çocuk eğitimi ve sağlığı konusunda da destek olunacağını belirtti.’ (Kaynak: AA)

toplanti 840x
Son değişiklik Perşembe, 02 Şubat 2017 05:07
Yorum yapmak için oturum açın