Salı, 31 Ocak 2017 20:52

Adalı'dan

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Adalar’da kış ruhun ve beynin dinlenmesi, doğayla baş başa kalarak yoğun ve yorucu bahar ve yaz aylarına enerji depolanması; üretkenliğe, yaratıcılığa giden yolun taşlarının döşenmesi anlamına gelirdi.

Bu yıla ve kışa böyle girdik demeyi çok isterdik, lakin diyemiyoruz...

Felaketlerle girdik ülkece yeni yıla. Yılın ilk ayının ikinci haftasını, zemheri soğukta Körfez’de yaşanan çevre felaketi ile karşıladık. Dilovası’nda Poliport Limanı’nda tanklardan sızan tonlarca fuel oil ile kaplandı Körfez. Yanı başında Tuzla, Pendik ve Adalar... Şu an etkisi az hissedilen felaketin faturası rüzgâr ve sıcak havayla esas etkisini gösterecek ve yıllarca sürecek... Gelişmeleri an be an takip eden ADYSK Başkanı Volkan Narcı’dan ileriki günlerde iç rahatlatıcı haberler alabilmeyi umuyoruz...

Adalar’da eğitim hamlesi, içimizi az biraz ferahlatan bir adım. ADAKADEMİ ile Adalar’da Meslek Yüksekokulları açılacak. Adalar yeniden eğitim mekânlarına kavuşacak. Hayal edip, gerçeğe uzananlardan, akademinin kurucularından Prof. Dr. Semih Eryıldız bu süreci bize anlattı.

Değişen her şey ya da her değişim iyi midir? Değişim eşittir gelişim değil kuşkusuz! Yaşadığımız konjonktür (toplu durum) de bize bunu anlatıyor. Sevgili Viktor Albukrek de haklı olarak soruyor: “Adabı muaşereti, aile mi, okul mu öğretmeli?”

Ve Adalar’da da kar... İstanbul ili kar sınavını geçemedi maalesef. Adalar ise kar şölenini görsel olarak yaşarken, ulaşamamadan nasibini aldı. Bercuhi Berberyan anlatımı ile kar sınavı ve mevcut...

Adalar’da Sualtı yaşamını bize anlatmaya devam etti Ateş Evirgen...

Adalı Gezginler, gittikleri yerleri bizimle paylaşmaya devam ettiler. Ayşegül Bayraktar Ukrayna-Polonya turunu taşıdı satırlarına.

İyimser olabilmek, çocuk kalabilmek önemli. İleriyi örmek için bu bakış açısı ve ruh hali mihenk taşları gibidir. Çiğdem Kayaoğlu yüreğine verdiği kalemiyle bu ay bu duyguları taşıdı yazısına... Bakıp görebilmeyi ve pratiğe geçirmeyi anlattı...

Şubat’ta Dünya Kanser Günü var. Kansere karşı farkındalığı yaratabilme günü. Adalar İlçe Sağlık Müdürlüğü / Toplum Sağlığı Merkezi “Sakın geç kalma bugün gel!” duyurusuyla, Türkiye’de de en sık görülen Serviks kanserine dikkat çekti. Geç kalınmazsa, önlenebilir olduğuna vurgu yaptı.

Ve Türkiye gibi Adalar’a da referandum gündemi damga vurdu. Geleceğin oylanacağı referandum için tüm parti ve kurumlar, STK’lar, DKÖ’ler harekete geçti.

Köprüden önceki son çıkışta gibiyiz ulusça...

Bu bilinçle yaşamımızı ele alma ve yön verme dileğiyle Mart sayısında buluşmak üzere umutla ve dirençle kalın...

Son değişiklik Çarşamba, 01 Şubat 2017 15:12
Yorum yapmak için oturum açın