Pazartesi, 02 Ocak 2017 23:28

İyi bir yıl olur mu?

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

02 kilimler 280xHiçbir dönem bu kadar, içimden yeni yıl kutlamamak gelmemişti.

Bugünleri görmek, yaşamak benim için hep uzak bir söylemdi. İhtimal dahilinde bile konuşulmayacak bir tabloydu. Çünkü tarihin çarkı geri döndürülemez diye bilirdik. Keşke yanılgım ve benim eksik bakış açım olarak kalsaydı bu günleri görme düşüncesi… Olmadı, olamadı gördük!..

Hani derler ya “doğru” bir adım atarken, “yalan” dörtnala koşar diye. Aynen öyle, yalan ve yanlışın galebe çaldığı, her şeyin tepe taplak olduğu bir süreçte yeni bir yıla girerken “mutluluk ve iyilik yılı olsun” dileğini taşımak için son birkaç günde tahayyül bile edemeyeceğimiz bir mucize olması gerekir… Var mı? Yok! Yaşanır mı? Hayır! Hepi topu birkaç gün sonra 2016 bitiyor. Yığınla enkaz yerinde durup yenileri üzerine eklenirken, değişen sadece takvim yaprakları olacak.

Kısaca, bu dileğin gerçekleşmesini umut etmek için çok erken!

Yeni yıla girerken, yaşadığımız kar bora fırtınaları, sel gibi boşalan yağmur suları da yer-gök kan olan toprakları yıkayamadı. Kan yine kanla yıkandı dörtnala 2017’ye doğru koşan son saatlerde…

Özellikle göndereceğimiz yılda en hızlı ne yaşandı biliyor musunuz? İnsanlığımızın bitişi!

Kentler yok edilirken, bodrumlarda insanlar diri diri yakılırken, cesetler beşer kiloluk poşetlerde ailelere elden parça parça teslim edilirken, günlerce sokaklarda bedenler cansız yatarken; şehirlerin merkezlerinde patlayan tonlarca bombalarla parçalanan-yitip gidenleri rakam olarak telaffuz ederken asıl yiten-giden ölen topyekûn bir halktı, yetmiş sekiz milyondu…

Görmedim, duymadım, bilmiyorum üçlemesiyle hayatın normal akışındaymış gibi yaşanması ise bitişe doğru koşmak için atılan depar gibiydi!

Velhasılı kelam illa bir dilek sunmak gerekiyorsa 2017 için, insanı insan yapan-insana ait olan “değerlere” yeniden kavuşmayı diliyorum.

2017 insanı değerlerimize, onurumuza, yaşamımıza, doğuştan gelen haklarımıza sahip çıkacağımız bir yıl olsun. Yüreklerimizdeki cevahirin, beyinlerimizdeki fırtınanın parlayıp-estiği, toprağa ürün olarak serpileceği bir yıl olsun.

Gel bakalım yeni yıl! Azları çoğaltacağımız kesin olan yıl!

 

Son değişiklik Salı, 03 Ocak 2017 07:56
Yorum yapmak için oturum açın