Pazar, 03 Temmuz 2016 19:04

Sunuş - Dergimizin Temmuz 2016 sayısı Nikiforos’u anma adına basılıyor

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Son yıllarda dergilerin kaçamadıkları akıbet internet ortamında çıkmak oluyor. Bir yerde teknolojinin derginizi götüreceği en güzel, en son nokta, bir yerde de bir mecburiyet. Artık eline alıp dokunarak, içine sindirerek okuyacağın bir dergi yerine, tuşlara basarak, hissiz, adeta bir makine gibi okuduğun bir dergi tarzı ortaya çıktı. Ben internetten domates almaya benzetiyorum. Belki daha ucuz ve daha kolay oluyor ama ellerinle hissederek, koklayarak domates almanın tadını internet hiçbir zaman vermiyor.

Biz de Adalı Dergisi olarak İnternet’e terfi ettik. Bundan kaçamadık. Artık sayfalarımızda bir limit yok, istediğiniz uzunlukta yazabilir, istediğiniz kadar fotoğraf koyabilirsiniz. Okuyucumuz ile doğrudan iletişime bile geçebiliriz. Ancak şairin dediği gibi ‘bu işte Şevki yok’.

Dergimizi basmak için özleyerek yaz aylarını bekledik. Size sanki ruhumuzdan bir parça sunacağız. Heyecanla hazırladık bu sayımızı. Umarım seversiniz.

Bu sayımızdaki topik diyeceğimiz ana konumuz 8-9 ay kadar önce kaybettiğimiz Nikiforos Metaxas. Bir kısmınız tanıyorsunuz ama bir kısmınız kim bu diyeceksiniz. Devam sayfalarında Sevgili Niko’nun hazin hayat öyküsünü okuyacaksınız. Kutsal sayabileceğimiz inanılmaz idealler ve komik nedenlerle varılamayan hedeflerin getirdiği kaçınılmaz ölüm.

Hayat bu kadar acımasız olabilir mi demeyin, olabiliyor. Ben sevgili Niko’yu hep güzelliklerle hatırlayacağım. Başta eşi Vassiliki ve diğer arkadaşları ile birlikte heyecanla koşuştuğumuz o yılları hiç unutmayacağım. Sevgili Niko, Sen rahat uyu. Belki muradına eremedin ama vazifeni mükemmel yaptın. Seni yakından tanıyanlar olarak hepimiz Sana hayranız, Seni kendimize örnek alıyoruz.

Bu ay ağırlığını Nikiforos’a ayırdığımız dergimizde, sergi, kamp haberleri de çakışınca Sevgili Bercuhi’nin, Sosi’nin, Viktor Albukrek’in yazılarına ancak web’de yer verebildik. Her sayıda yer vermekten gurur duyduğumuz bu yazarlarımıza nazımızın geçeceğini düşünerek böyle bir karar almak zorunda kaldık. Hem üzgünüz, hem de dergide yer kalmaması gibi alışık olmadığımız yeni bir kavram nedeniyle sevinçliyiz. Kendilerinden ve okurlarından özür diliyoruz.

Faruk Berksan

 

Not: Nikiforos’u doğum gününde anma adına 20 Temmuz 2016, Çarşamba akşamı, Ruhban Okulu’nda bir konser düzenleyeceğiz. Konserde eşi Vassiliki Papageorgiou Türkçe ve Rumca melodiler seslendirecek. İç kapakta konserin ilanı ve detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Son değişiklik Pazartesi, 04 Temmuz 2016 18:38
Yorum yapmak için oturum açın