Çarşamba, 01 Haziran 2016 09:45

Tarihi Halki Palas Oteli kapanıyor

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

İstanbul’un en eski otellerinden, Adalar’ın simgesi, Heybeliada’nın incisi tarihi Halki Palas Oteli kapanıyor.

Otelin büyük hissesini satın alan Hataylı işadamı Hasan Hallaçoğlu Net Holding’den, sahip olduğu hisseye karşılık holdingin ödemeye yanaşmadığı miktarda “kâr” talep etti. Taraflar arasında anlaşmazlık baş gösterdi. Daha sonra olay, mahkemeye taşındı ve böylece otel, kapanmak durumunda kaldı.

Heybeliada’da bulunan Merit Halki Palas Hotel, 10 Mayıs’ta kapanacak

Otelin, ilk sahibi Romanya uyruklu un tüccarı Aristodimos Kozmetos’un varisleriyle ilgili mülkiyette ortaya çıkan hukuki anlaşmazlık nedeniyle kapandığı belirtiliyor.

Halki Palace’ın ilk sahibi, Romanya uyruklu un tüccarı Aristodimos Kozmetos. Net Holding tarafından 29 yıllığına kiralanarak 1989 yılında Merit Halki Palace adıyla hizmet vermeye başlayan otel, 1937’de yarı hissesi Milli Emlak yarı hissesi Rum varisleriyle uzun yıllar otel olarak hizmet verdi. 21 Eylül 1991’de çıkan yangınla ahşap yapı neredeyse tamamen küle döndü ve restore edilerek, pembe-beyaz badanası, havuzlu geniş bahçesi ve muhteşem manzarasıyla konuklarını ağırlamayı sürdürdü.

Binanın varislerinden biri ise, yıllar sonra ortaya çıktı. Bu kişi, Yunanistan’da yaşayan Elizabeth Fortinelli. Edinilen bilgiye göre Fortinelli, hissesini Hasan Hallaçoğlu adlı kişiye sattı. Söylenenlere göre, Hasan Hallacoğlu da Net Holding’den, sahip olduğu hisseye karşılık holdingin ödemeye yanaşmadığı miktarda “Kâr” talep etti. Taraflar arasında anlaşmazlık baş gösterdi. Daha sonra olay, mahkemeye taşındı ve böylece otel, kapanmak durumunda kaldı.

Merit Halki Palace’tan, konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

"1989-2016 yılları arasında siz değerli misafirlerimize hizmet vermekte olan Heybeliada Merit Halki Palace otelimizi kısa bir süreliğine sizlere daha iyi hizmet vermek için 10 Mayıs 2016 tarihinde restorasyon nedeni ile kapatıyoruz.

Bu süre içerisinde bizlere göstermiş olduğunuz ilgi, alaka ve destek için tüm ada halkı ve her bir misafirimize ayrı ayrı teşekkür eder, yeni bir Halki Palace’ta birlikte olmayı dileriz.

Saygılarımızla"

(turkiyeturizm.com sitesinden alınmıştır)

 

Son değişiklik Perşembe, 02 Haziran 2016 10:29
Yorum yapmak için oturum açın