Sayı 128 - Şubat 2016

Sayı 128 - Şubat 2016

Ada yollarının kış hali

Kapak Fotoğrafı: Süleyman Durmuş

Şubat ayı da geldi çattı. Ocak ayını da pek umut açıcı geçirdik diyemeyiz. Hem ülkemiz, hem de Adalar için… Kar kış, lodos-fırtına derken 2016’nın ilk ayına güle güle dedik. Söyleyecek söz çok aslında.
Telefonla bağlandığı Beyaz Show’da “Çocuklar ölüyor, sessiz kalmayın” dediği için hakkında soruşturma başlatılan Ayşe Çelik’e destek için aralarında Adalı yazar, sanatçı ve iş insanı olan 26 kişi, “Hepimiz Ayşe Öğretmeniz” diyerek kendilerini savcılığa ihbar ettiler.
Adalar’daki usulsüz bütün avcılığa dur demek için - Sürdürülebilir deniz yaşamını korumak için sen de bir imza ver!
24 Ocak Pazar akşamı Pangaltı Lisesi’nden Yetişenler Derneği’nin 70. Yıl kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlediği muhteşem konser süresince, Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde coşku doruktaydı.
Ne kadar da çok seviyoruz oyun oynamayı. Çocuk yaşta oynadığımız oyunlar zekâmızı geliştirir, arkadaşlık, dostluk, paylaşım ruhunu aşılardı o küçücük beynimize.
Anadolu Yakası Kent Konseyleri, yılın son toplantısında “Adalar bölgesinde koruma alanı” oluşturulması için ortak hareket etme kararı aldı.
eğer; / onu hatırladıkça başı göğe ermişçesine ya da asansör boşluğuna düşmüşçesine ürperiyorsa yüreğiniz… / ömrü saatlere sıkışmış bir kelebek telaşıyla o hüzünden bu neşeye konup kalkıyorsanız gün boyu nedensiz... 
‘Kavram Sanatı’ ilk kez Amerikalı sanat karşıtı Henry Flynt tarafından kendi sanatına verdiği isimdi. Kavramsal sanat, sanat yaklaşımını kökten değiştirdi. Artık sanatın heykel gibi üç boyutlu ya da tuvalde resim olması gerekmiyordu.
... Ege’nin karşı kıyısında Yunan halkından gelen kötü haberler, Türk halkını derinden etkiliyor, büyük üzüntüye yol açıyordu. Kamuoyu ve halk Yunanistan’a yardım edilmesini istiyordu. ...
İnsanı yaşamın merkezine koymuş bir felsefenin yürütücüsüyüz. İbadetimizi de sazımızla sözümüzle yerine getiriyoruz. Adalar’da yaşayan Aleviler olarak Büyükada Cemevi’ni inşa etmek için yola çıktık.
Bilindiği gibi, iki neslin bir arada yaşama modası tarihe karıştı. Yeni nesil, son yıllarda, yaz müddetince İstanbul Adaları’nın keşmekeşinden kaçarak, sayfiye olarak Ege ve Akdeniz sahillerimize rağbet etmektedir.
Adalar ve çevresindeki hassas ekosistemin, doğal resif ve rezerv alanların korunması için geniş katılımlı bir çalıştay düzenlendi. Çalıştayda süresi bitmekte olan korumacı yasakların genişletilerek sürdürülmesi talep edildi.
Büyükada ve Paros arasında sıkışan bir aşk hikâyesi
30 Ocak 2016 tarihinde Adalar Kent Konseyi Genel Kurulu yapıldı.
Adalar Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubu faaliyetleri kapsamında Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile birlikte ‘Bilim Ateş Böceği Projesi’ başlatılmasına karar verildi.
Nisan ayında, Büyükada bir yarı maratona, ev sahipliği yapacak.
Belediye Salonu’nda her Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri ücretsiz fitness dersi verilmekte...
Tüm dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri tüberküloz basili ile infektedir ve her yıl dünya genelinde 3 milyon kişiyi tüberküloz hastalığından kaybediyoruz.