Pazar, 01 Kasım 2015 01:35

Kayıp ada: Vordonisi

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Maltepe belediyesi desteğiyle kayıp adaya yolculuk

İstanbul’un sular altındaki 10. adası Vordonisi’ye tarihi bir yolculuk yapıldı. Sahilden 700 metre açıkta ve 4-8 metre derinliğindeki adaya dalan dalgıçlar depremle yıkılan katmanları görüntüledi.

02 vordonisi 280xBizans İmparatorluğu döneminde 858’de ‘Bilge’ lakaplı din âlimi Patrik Photios tarafından yaptırılan manastıra ev sahipliği de yapan Vordonisi’ye dalış yapıldı. Dalışa Adalar Denizle Yaşam Ve Spor Kulübü, Deep Dream Dalgıçları, Büyükadalı dalgıçlar Serco Ekşiyan ve Ercan Akpolat öncülüğünde Volkan Narcı, Can Sınmaz, Anıl Durmaz, Mert Gökalp, Yener Kuşçuluoğlu ve Milliyet muhabiri Gökhan Karakaş katıldı.

Ercan Akpolat rehberliğinde 4-8 metre derinlikte sulara gömülen batık adayı gezen sualtı görüntüleme uzmanı Mert Gökalp, ilginç bilgiler verecek çekimler yaptı.

Adayı su altına gömecek şiddetli depremle birlikte manastırın yıkıldığı ve aradan geçen bin yılda üzerinin midye ve diğer deniz kabuklularıyla dolduğu görüldü.

Adanın tarih boyunca yaşadığı depremlerle üst üste yığıldığı, pek çok deniz canlısına da ev sahipliği yaptığı belirlendi.

Değerli veriler sunacak

03 vordonisi 280x1010’da meydana gelen büyük İstanbul depreminde sular altında kalan tarihi adanın tüm özellikleriyle keşfedilerek deniz turizmine açılması hedefleniyor.

Bu yolculuğa öncülük eden ve destekleyen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “İlçemizin doğal güzelliklerinin keşfedilerek gelecek kuşaklara aktarılması noktasında, yerel yönetim olarak üzerimize düşeni yapıyoruz.

Tarihi yaklaşık bin yıl öncesine dayanan ve deprem sonucu batan ada, aslında bizlere hem arkeolojik, hem de sismik açıdan değerli veriler sunacak” dedi.

Deniz biyoloğu Mert Gökalp da; “Bu adada karbon 14 ve diğer bilimsel metotlarla bir araştırma yapılarak, kayaçların durumunun incelenmesi lazım ki gerçek tarih ortaya konulabilsin. Dileriz bu dalış, birilerinin ilgisini çeker ve batık adaya gereken önem verilir.

Adanın kalıntıları üzerinde kestane, midye ve türevi deniz canlıları olduğu için tam olarak ana manastırı görebilmek mümkün olmuyor. Tarihi yaklaşık bin 200 yıllık olan bu adada, bir manastır olduğu biliniyor” dedi. Dalgıçlar suyun altından çıkarttıkları en az 100 yıllık bir çapayı başkan Kılıç’a hediye etti.

Bölgede yaşayanlar dışında pek bilinmeyen Vordonisi, aslında iki adadan oluşuyor. Biri büyük, diğeri küçük Vordo olarak geçen adalar, İstanbul’un 10. ve 11. adalarını oluşturuyor. Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı, Sedef, Tavşan, Kaşık, Yassı ve Sivriada’dan oluşan İstanbul Adaları’nın gizemli parçası olan Vordonosi, gelişen teknolojiyle birlikte 2000’li yıllarda daha fazla bilinmeye başladı. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun yaptığı ilk resmi dalışlarla kamuoyunun dikkatini çeken Vordonisi’nin 1010 yılındaki büyük İstanbul depreminde sular altında kaldığı düşünülüyor.

04 vordonisi 280xBizans tarihçisi Semavi Eyice tarafından 1936’da kayıtlara geçen Vordonosi’nin, hemen karşısındaki (Küçükyalı) Satyros Manastırı’nın ikizi olduğu biliniyor. İstanbul’un patriği seçilen din âlimi Patrik Photios’un 858’de adaya bir manastır yaptırdığı, rakibi Ignazsius’un patrik seçilmesiyle de Küçükyalı’daki Satyros Manastırı’nı inşa ettiği kayıtlarda yer alıyor. Photios ve İgnatios patriklik mücadelesinin ürünü olan iki manastırın Küçükyalı’da olanı koruma altında. 9 yıl patriklik yapan Photios’un sürgün olarak kendi manastırına gönderildiği ve 7 yıl sonra adada öldüğü biliniyor.

Son değişiklik Perşembe, 05 Kasım 2015 14:18
Yorum yapmak için oturum açın