Cumartesi, 05 Eylül 2015 18:04

Adalı Yayınları’ndan 6 kitap

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Adalı Yayınları, İstanbul Adaları için kitap yayımlamayı sürdürüyor. 2015 yılında ikisi yeni, dördü tekrar basım 6 kitap yayımlandı.

Hala Hatırlıyorum: Heybeliada

Akillas Millas, Hala Hatırlıyorum dizisine Büyükada’dan sonra Heybeliada’yı da ekledi. Adalar üzerine çok sayıda araştırması ve kitabı bulunan Akillas Millas, Adalar Müzesi ve Adalı Yayınları’nın ortak çalışması ile Hala Hatırlıyorum dizisi başlatmıştı. 2013 yılında Adalar Müzesi’nin Hala Hatırlıyorum sergisi ile birlikte ilk kitap olan Büyükada çıkmıştı. 2015 Temmuzunda bu diziye Heybeliada da eklendi.

Büyük boy, tamamı renkli 164 sayfalık kitap, Akillas Millas arşivinden fotoğraflar, yıllardır hazırladığı ve bu kitap için yenileyip yenilerini de eklediği olağanüstü ayrıntıda sokak, öngörünüm ve ev çizimlerinin yer aldığı, Heybeliada için temel kaynak kitaplardan biri niteliğinde.

Akillas Millas: “Hala Hatırlıyorum: Heybeliada, yakında Türkçesi çıkacak Heybeliada kitabının habercisi”

Millas kitabın önsözünde şöyle diyor:

“İstanbul’dan 1980’lerde ayrıldım. Gidenlerin peşinden. Atina’ya yerleştim. İlk kitabım 1984’de Heybeli-Halki oldu. Dört yıl sonra Prinkipo. İlk kitap neden Halki soracaksınız, kitap çoktan hazırdı derim. Zengin bir arşiv oluşturmuştum. Gravürleri, eski fotoğrafları, çizimleri ile... Pandeli, Hasanaki, doksan yaşında, eski mahallelerin, ada sokaklarının, caddelerin krokilerini ev ev, dükkân dükkân çizmişti. Kayıplara karışan İhtiyar Meclisi’nin eski defterleri, Rum cemaatinin eski tutanakları hala kilisenin dolaplarında titizlikle muhafaza edilmekte idi. Sonraları Avrupa kütüphanelerinde asırlar boyunca ada ve adalardan gelip geçmiş seyyah, bilim insanı, tarihçi, antik eser ve elyazmaları peşinde koşan, ada manastırlarını talan eden batılı gezginlerin, elçiliklerde görevli kişilerin eserleri, Halki arşivimi daha da zenginleştirecekti.

Hatıralarımı canlandıran “Hala Hatırlıyorum” dizisinin bu ikinci kitabı, yakında Türkçe olarak yayınlanacak olan Heybeli kitabımın habercisidir. mutluyum. Adalılara, adalı dostlarıma, Adalar Vakfı’na müteşekkirim. Katkısı olan herkese candan teşekkür etmeyi borç bilirim.”

Hala Hatırlıyorum: Heybeliada
Akillas Millas
Türkçe İngilizce
A4 ebat, 164 s, renkli, 25 TL

 

 

Harita ve sokak planlarında Büyükada

03 adali yayinlari harita ve sokak planlarinda buyukada 280x1870’den 1990’a, eski ve yeni sahipleriyle konutlar, dükkânlar 2014 yılında Semiha Akpınar tarafından hazırlanan “Büyükada: Bir Ada Öyküsü” adlı kitabı tamamlayacak önemli bir yayın, 2015 Haziran ayında basıldı. Büyükada doğumlu mimar Semiha Akpınar tarafından, kendisinin ve kitabında da yer verdiği 100’den fazla Adalının tanıklıklarına dayanılarak hazırlanan büyük boy harita kitabı, Büyükada çalışacak araştırmacılar ve tüm Adalılar için çok önemli bir başvuru kaynağı niteliğinde.

Semiha Akpınar, harita ve planlar için Adalar Belediyesi’nden elde ettiği 1/1000 ölçekli planlardan yararlandığını yazıyor albüm kitabın sunuşunda.

Harita ve sokak planlarında Büyükada: Eski ve yeni sahipleriyle konutlar, dükkânlar (1870 1990)
Semiha Akpınar
A3 ebat, 24 sayfa, S/b, 10 TL

 

 

Resimlerle Heybeliada, 25 yıl sonra yeniden basıldı

05 adali yayinlari resimlerle heybeliada 280xHeybeliadalı yazar Nejat Gülen’in 1990 yılında ilk baskısı yapılan Resimlerle Heybeliada kitabının yeni baskısı Adalı Yayınları’ndan çıktı.

Cumhuriyet dönemi Heybeliadası için temel kitap sayılan Resimlerle Heyebeliada, Nejat Gülen’in kendisinin ve çok sayıda arkadaşıyla Adalının aile albümlerinden seçilmiş 400’e yakın fotoğrafı barındırıyor. Nejat Gülen’in önsözde yazdığı gibi “Bu kitap, Heybeliada’nın tarihini, coğrafyasını, okullarını ve tarihi eserlerini daha çok resimlerle bezenmiş olarak anlatıyor.”

Kitap beş bölümden oluşuyor. Coğrafya bölümünde Ada’nın sokakları, tepeleri, sahilleri, çayırları, gazinoları, oteller, Tarih bölümünde Eski Çağlardan, Bizans’tan, Padişahlık Döneminden Cumhuriyet’e ve 1960 yılına dek zamanın akışı içinde Heybeliada anlatılıyor.

Okullar ise ayrı ve önemli bir bölüm. “Heybeli, bir okullar Adası ve kuşkusuz her okulun, özellikle Bahriye Okulunun tarihi başlı başına bir çalışma konusu. Ben sadece okullar hakkında bilgi verdim ve okulların Ada ile ilişkisini belirttim. Bulabildiğim eski öğretmen ve öğrenci resimlerini sergiledim.” Diyor Nejat Gülen.

Ada’daki tarihi eserler bölümü ise Anıtlar Yüksek Kurulu’nun “Tarihi Eser” olarak nitelediği eserleri esas alınarak hazırlanmış.

Kitabın son bölümü bazı eski Heybeliadalıların resimleri ile ilgili. Bu bölümde yıllar sonra, çeşitli yaş ve meslekte ve sosyal konumda olan Heybeliadalıların eski günleri anmak için bir araya geldiklerinde çekilmiş olan fotoğraflar var.

Resimlerle Heybeliada
Nejat Gülen
Türkçe
A4 ebat, 168 sayfa, s/b, 25 TL

 

 

Prens Adaları için İngilizce ve Türkçe iki ayrı rehber kitap

04 adali yayinlari prens adalari 280x
 
04 adali yayinlari the princes isles 280x

John Freely tarafından ilk baskısı 2008 yılında yapılan, sonra iki baskı daha yapan Prens Adaları’nın Türkçe ve İngilizce kitapları yeni fotoğraflar, yeni kapak ve güncellenmiş bilgileriyle yeniden basıldı.

Prens Adaları ziyaretçileri için hazırlanmış ve alanının halen tek rehberi olarak kabul edilen kitaplar, İstanbul araştırmaları ve kitaplarıyla bilinen Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlisi John Freely tarafından hazırlandı.

Akıcı dili, sistematik ve ayrıntılı anlatımıyla Adaları ziyaret eden herkesin elinde, Adalılarınsa kütüphanelerinde bulundurması gerekli rehber kitaplar...

Rehber kitapların Yunancası da bulunuyor.

Prens Adaları
Türkçe ve İngilizce ayrı ayrı
John Freely
Rehber kitap boyutu, tamamı renkli 120 sayfa 15 TL

 

 

Hala Hatırlıyorum: Büyükada’nın ikinci baskısı çıktı

02 adali yayinlari hala hatirliyorum buyukada 280xAkillas Millas’ın 2013 yılında yayınlanan ve 1 yıl içinde tükenen Hala Hatırlıyorum dizisinin ilk kitabı Büyükada yeniden basıldı.

Akillas Millas ilk baskıya yazdığı önsözde “Eskimiş kartpostallarda, solmuş fotoğraflarda kalan hala hatıralarımda yaşattığım adayı resimlerimle, çizimlerimle, kitaplarımın sayfalarında canlandırabilirsem ne mutlu bana.” demişti.

Kitabın gördüğü büyük ilgi, Akillas Millas kadar bizleri, tüm adalıları da mutlu ediyor.

Hala Hatırlıyorum: Büyükada
Akillas Millas
A4 ebat, tamamı renkli 164 sayfa, 25 TL

Son değişiklik Perşembe, 10 Eylül 2015 03:50
Yorum yapmak için oturum açın