Cumartesi, 05 Eylül 2015 17:58

Tavşan Adası’nda arı katliamı

Ögeyi değerlendirin
(1 Oylayın)

11 Mart 2014’de Türkiye Arıcılık Vakfı tarafından Adalar Belediyesi işbirliği ile başlatılan proje zorluklarla yürüyor.

Son olarak, steril bir ortamda erkek arı üretimi ve çiftleşme amacıyla Tavşan Adası’na konan 16 kovanın bir bölümü, kimliği belirsiz kişilerce yakıldı.

Projeyi yürüten Arıcılık Vakfı’nın Başkanı Adil Gündüz, neredeyse her gün kovanları kontrole gittiğini, karşılaştığı manzara karşısında yıkıldığını, böyle bir şeyi insan olan kimsenin yapamayacağını söylüyor haklı olarak.

Gündüz’ün verdiği bilgiye göre adaya erkek üretimi yapan ve elde kalan son 3 koloni bırakılmış. Ayrıca çiftleştirme kutularından da 15 adet konmuş. Yangın sonucu kovanlarda oluşan sıcak nedeniyle arıların bir kısmının kovanları terk edemeden telef olduklarını, bir bölümünün ise kanatları yanmış halde yerlerde can çekiştiklerini anlatıyor ve ekliyor: “Almanya kanunlarına göre toplu kolonileri öldürmenin cezası 25 ila 33 yıl arası hapistir. Bizde ise hiçbir yaptırım yok ne yazık ki!”

Elimizde, 1,5 yıldır üretmeye çalıştığımız ada arılarından sadece 2 koloni olarak saf kaldı. Ben ancak yazıklar olsun diyebiliyorum.”

Adil ve ekip arkadaşları elde kalanları, kayalıkların arkasına daha emin buldukları bir yere sakladıklarını; günlük kontrolleri de sıklaştırdıklarını söylüyorlar. Ve yeni kovan takviyesinde de bulunduklarını eklediler.

Sessiz sedasız ama son derece üretken bir şekilde bir avuç insanın gayretiyle yürütülen bu çalışmalara Adalıların sahip çıkması gerekiyor.

Bugüne kadar Adalar’da yüzlerce kovan oluşturdular ve arıcılıkla uğraşanlarla, bu işe gönül verenlere dağıttılar.

Hiçbir karşılık beklemeden yaptıkları bu gönüllü çalışmanın ürünlerini de alıyorlar. Büyükada iskele çıkışında, gazete bayinin karşısında Adalar Belediyesi ile açtıkları satış noktasında saf ada balı satışına da başladılar.

Dileğimiz o ki, bu vahim olay morallerini bozmasın. Adada iyi niyetle başlatılan ancak destek bir tarafa, anlamsız engellemelere takılıp sönüp giden projelerden biri durumuna düşmesin.

Umarız...

 

Son değişiklik Çarşamba, 09 Eylül 2015 20:32
Yorum yapmak için oturum açın