Salı, 11 Ağustos 2015 21:41

Neden sokak festivali?

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Bazılarımız Adalar’da doğdu, büyüdü; bazılarımız şehrin karmaşasından, gürültüsünden, kirliliğinden kaçtı, Adalar’a yerleşti. Şehre bu kadar yakın, ama bir o kadar uzak hissettik kendimizi. Herkesin sabah kalktığında birbirine merhaba dediği, gece yatarken çoğu evin kapılarının kitlenmediği, araba egzozlarının olmadığı, hayvanların insanlarla eş değer görüldüğü, çocuklarımızın gece yarılarına kadar sokakta oynayabildiği, Angelika’yla Ayşe’nin kardeş olduğu, kilisenin de caminin de, sinagog ve cem evinin de değerli olduğu bir cennet... Ama bu cennetin tarihi masum değil. Sürgünlerle, sınır dışı etmelerle, acılarla dolu. Şimdilerde ise başka sorunlar da eklendi bu listeye. Kaçak yapılaşmalar, hatalı turizm politikaları, bizleri adanın bir ucundan diğerine taşıyan atların bakımsızlığı, araba değil belki ama fayton ve bisiklet trafiği ve yeni yeni kendini gösteren plansız imar tehlikesiyle karşı karşıyayız.

Bizler, bu sorunların üstünü örtmek istemiyoruz, bu sorunlarla savaşmak istiyoruz. Yaşadığımız yeri, evimizi, kısa süreliğine bile olsa buraya nefes almak için gelen misafirlerimizi korumak istiyoruz. Bunu yaparken de tüm insanlardan, bilim adamlarından, sanatçılardan, hayvan severlerden, edebiyatçılardan destek bekliyoruz. Çünkü Adalar, bizim kültürümüzün bir parçası, bu topraklarda yaşayan herkesin tarihi, geçmişi, geleceği...

Bu yıl, 1-6 Eylül tarihlerinde ilkini gerçekleştireceğimiz Adalar Sokak Festivali’nin ortaya çıkışı tam da bu yüzdendir. Adalar’ı resimle, müzikle, heykelle, edebiyatla, tiyatroyla, dansla donatmak; sorunlarına dikkat çekmek ve iyileştirmek için harekete geçmek... Bunu birbirimizi dinleyerek, birlikte üreterek, eğlenerek yapmak istiyoruz. Bu festivalde yalnız değiliz. 1975 yılından bu yana bizimle aynı gaye doğrultusunda hareket eden ve Adalar’da birçok kültür-sanat etkinliği düzenleyen Burgazada Kültür ve Kalkınma Derneği de projemizin ortağı olarak bizlere destek veriyor. Bunun yanında sayısı gün geçtikçe artan gönüllülerimiz de var. Sizlerden de bizlerle birlikte olmanızı, bizlere destek vermenizi istiyoruz. 1-6 Eylül 2015 tarihlerinde sizleri Adalar’a bekliyoruz!

 

Son değişiklik Salı, 25 Ağustos 2015 19:57
Yorum yapmak için oturum açın