Sayı 121 - Temmuz 2015

Sayı 121 - Temmuz 2015

Dolu dolu bir sayıyla bu ay da birlikteyiz. Ay sonuna denk gelen Adalar Kent Konseyi Deniz Çalışma Grubu’nun düzenlediği “Deniz yaşamı, canlıları ve geleceğimiz” çalıştayı Büyükada Anadolu Kulübü’nde gerçekleştirildi. Çalıştayın sonucu muhtemelen önümüzdeki günlerde rapor olarak bizlere sunulacaktır. Ada ve deniz, deniz ve canlılar, canlılar ve yaşam, yaşam ve doğa...…
21-25 Temmuz tarihlerinde ‘Adalar’da Avusturya Günleri’ İstanbul Adaları, bu yaz çok önemli bir kültür organizasyonuna ev sahipliği yapıyor.
Adaların lodos dalgalarına maruz kalmayan sahilleri, iskelelerin etrafından başlayarak, yıllar içinde ulaşım ve nakliye yerlerine dönüştü. İdo deniz otobüsleri, tarifeli ve tarifesiz yolcu motorları, dükkânların ihtiyaçlarını taşıyan motorlar, kamyon nakil gemileri için yeni iskeleler, bekleme ve boşaltma yerleri inşa edildi.
Adalılar bilir, ezelden beri Adalar’da ciddi bir sağlık sorunu vardır. Bu sorun, tıpkı yangına müdahale meselesi gibi gün geçtikçe hallolacağına, gitgide çetrefilli bir hal alıyor.
Yunanca veya İstanbul Rumcasından olduğu söylenen ‘skamni’, bizde iskemle olarak telaffuz edilir. Çatalhöyük’te Milattan önce 7.000 yılında tanrıçalar için tasarlanana sandalye, Mısır uygarlığında Firavunlar, Mezopotamya, Eski Yunan ve Roma uygarlıklarında hükümdarlar için üretilmiştir.
Heybeli Gönüllülerinden Sadiye Neşe’nin Heybeliadalı minyatür sanatçısı Müşfika Sezen Kocabay ile Adalı Dergisi için yaptığı röportajı yayımlıyoruz.
Merhaba dostlar, merhaba güneş, merhaba esen rüzgâr, merhaba pisicikler, kuşlar, kelebekler, merhaba mavişim, güzel denizim, kıyıya vuran dalgalar merhaba.
Türk Musikisi Vakfı ve Heybeliada Gönüllüleri Derneği ortak girişimi olarak hazırlanan ve Heybeliada Su Sporları Kulübü’nün mekân desteğiyle sahnelenen “Heybeliada’da Mehtap Faslı” bu yaz 30 Temmuz 2015 akşamı dinleyiciyle buluşacak.
Heybeliada Spor Kulübü’nün kocaman yürekli Erkek Futbol Takımı ve Kız Basketbol Takımı turnuvaları için buluşmuşken temizlik kampanyamıza katıldılar...
Ada’da Yunpir’in Şaman Davulu Okulu... İlk ders: Bitkilerin sesini duyma
ben tanırım / bu bulut bizim oranın bulutu / hemşeriyiz ne de olsa / benim için kalkmış ta sivas’tan gelmiş / yurdumun bulutu / başımın üstünde yeri var
Hepimiz zaman zaman rüyalar görürüz. Bazılarımız daha sık, bazılarımız ise nadiren rüya görürüz. Neredeyse hiç rüya görmediğini söyleyenlerle de karşılaşmak mümkün.
Kübizmin fikir babaları (geriye gidecek olursak ilk adımlarını atan kişi olarak Cezanne) Paplo Picasso ve Georges Braque’dir. Ve bu sanatçıların çalışmaları salon kübistleri olan Albert Glezies ve Roger de la Fresnaye göre daha zor anlaşılırdırlar.
Türkiye’nin en büyük mermer rezervlerine sahip Marmara Adası, ismini de Mermer’den (Marmor) almaktadır. Roma döneminden günümüze dek ‘Palatia’ (şimdiki adı ile Saraylar) beldesinde çıkartılan mermer, buradaki ocaklarda işlenerek, Kosterler vasıtası ile yakın ve uzak limanlara ulaştırılmaktadır.
Heybeli’de yağmur bu sefer kötü bastırdı... Gök gürültüsü, tıpırdamalar falan derken bırakın kovadan boşalırcasınayı, baraj kapakları patladı sanki...
Bugün hayal etmesi bile güç olsa da altı bin yıl öncesine kadar Ege’de fillerin yaşadığının kanıtı olan kemikler Tilos’ta bir mağarada bulunmuş. Ama bu filler o bildiğimiz heybetli türlerden değil, cüceleşmiş olanlar.
Yapı Kredi Yayınları, İstanbul Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Yazarlar Okullarda’ projesi kapsamında Nazım Hikmet’in adına, yaratıcılığı destekleyen ve geliştiren bir yaz okulu kurdu.
Yazın gelmesiyle birlikte kazalar yine gündemin değişmez konuları arasında yerini almaya başladı.
Fransız edebiyatının ölümsüz klasiklerinden Jean Racine’nin (1639-1699) ATHALİE adlı eserini okudunuz veya oyununu seyrettiniz mi?
İstanbul’un ayakta kalabilmeyi başarmış en eski bağımsız sinemalarından birinde, Büyükada’nın Çınar Caddesi’nde, 1952’den bu yana varlığını sürdüren açık hava sineması Lale’de, eskimeyen bir klasik olan 1942 tarihli Kazablanka’nın (Casablanca) gösterimi Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) tarafından gerçekleştirildi.
Anadolu’nun en eski ve önemli yerleşim merkezlerinden biri olan Sivas’ın geçmişi MÖ 8000 yılına dayanmaktadır. Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Sivas’ta Anadolu Selçuklu dönemine ait cami, medrese, han, hamam ve şifahaneler göz doldurmakta.
Fazıl Say, önceki akşam 43. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali kapsamında İstanbul Heybeliada Aya Triada Manastırı’nda dinleyicileriyle buluştu.
Çölyak hastalığı “Glutein” proteinine karşı vücudun geliştirdiği tepkiden dolayı oluşur. Glutein proteini arpa, buğday, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunur. Çölyak hastalığı da bu tahılların alınmasıyla gelişir.
Adalar’ın klasik dertleri Büyükada sakinlerinin Adalar İlçesi’nde motorlu araçların yoğunluğu, faytoncular, kaçak bisikletçiler ile kaçak yapılaşmanın artmasından şikâyetleri ve çıkan haberler üzerine Adalar Belediyesi yazılı bir açıklama yaptı. Resmi araçlar hariç motorlu taşıtların bulunmasının yasak olduğu Adalar’a otobüslerin geldiği iddiasına karşılık yapılan açıklamada Adalar’ın bütünüyle SİT alanı ilan edildiği kararları…