Pazartesi, 08 Haziran 2015 22:28

Fatma Sağ Tunçalp’tan yeni sergi: “Dilmun’u Aramak”

Ögeyi değerlendirin
(1 Oylayın)
Yer: Heybeliada Ruhban Okulu
Açılış tarihi ve saati: 06 Haziran 2015
Saat: 17.30-20.30
Ziyaret saatleri: 09.00-16.00
Süre: 06 Haziran-05 Temmuz 2015

Dördüncü kişisel sergisini dünyanın en özgün ve dikkat çekici mekânlarından birisi olan Heybeliada Ruhban Okulu (Halki Theological School)n’da açan Fatma Sağ Tunçalp; son dönem çalışmalarını, adını Sümer Cennet Mitlerinde bahsi geçen Dilmun’dan alan “Dilmun’u Aramak” sergisi ile izleyicilerle buluşturuyor.

Sümer Cennet Mitlerinde Dilmun, temiz, saf ve güzel bir ülke olarak betimlenir. Geniş meyve bahçeleri, yeşil tarlaları ve çayırları ile hastalık, ihtiyarlık ve ölümün olmadığı bu yerde vahşilik de yoktur; hayvanlar birbirlerini avlayıp; yemezler. Burası mutluluğun ve huzurun olduğu mükemmel yerdir. Heybeliada Ruhban Okulu hem bir adada yer alması hem de konumlandığı Ümit Tepesi - etrafı suyla çevrili bir tepe, olması dolayısıyla, sergideki işlere sürekli barışın ve huzurun hakim olduğu böyle bir ütopik yer imgesini desteklemesi açısından mekan olarak da katkıda bulunuyor.

Yaklaşık beş yıl öncesinde temellenen bu serginin hayata geçirilmesiyle birlikte, bir serinin başlangıç niteliğindeki ilk sergisi de gerçekleşmiş oluyor. Cennet tahayyülü: ölümsüzlük arayışı, isyan, karşı koyuş, mücadele, yenilenme, yeniden doğma ile birlikte aidiyet, göç, yeni topraklar, umut, umutsuzluk, yozlaşma, yabancılaşma, bozulma gibi pek çok kavramı içerisinde barındırdığından ‘Dilmun’u Aramak’ adından da anlaşılacağı üzere bir yolculuk sergisi olarak karşımıza çıkıyor.

Bu sergisinde malzeme olarak genellikle toprak ve çimento kullanmayı seçen ve daha önce olduğu gibi kendine has çatlak yüzeyli işler üreten sanatçı bunları; Küçük Dünya, Portreler, Arka Bahçe ve Yeni Dünya olmak üzere dört ana bölüm altında topluyor ve izleyenlere sunuyor.

 

Yeni Dünya, Tuval Üzerine Karışık Teknik, 180x140 cmYeni Dünya, Tuval Üzerine Karışık Teknik, 180x140 cm
Arka Bahçe Serisinden, Boğa, Çimento ve Karışık Teknik, 90x70x90(h)Arka Bahçe Serisinden, Boğa, Çimento ve Karışık Teknik, 90x70x90(h)
Portre Serisinden, Dişimi Geri İstiyorum, Tuval Üzerine Karışık Teknik, 180x140 cmPortre Serisinden, Dişimi Geri İstiyorum, Tuval Üzerine Karışık Teknik, 180x140 cm

 

Son değişiklik Pazartesi, 08 Haziran 2015 22:38
Yorum yapmak için oturum açın