Çarşamba, 03 Haziran 2015 07:47

Adalı’dan

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Haziran sadece sıcağıyla değil, sıcak gündemiyle geldi. 

Haziran gündemine çok hızlı bir giriş yaptık. İç açıcı gelişmeleri barındırmayan bir giriş bu. Adalar’ı, Marmara’yı bitirecek gelişmelerin temeli atıldı bugünlerde. 14 Mayıs 2015 tarihinde mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı hiçe sayılarak Başbakan tarafından Yassıada planının temeli atıldı. Adalar Savunması’nın Adalar halkına duyurduğu temel atma töreninin ardından Adalar Kent Konseyi de gündemine bu sorunu alarak Yassıada ve Sivriada için harekete geçti. Adalar Kent Konseyi, change.org’da ‘Yassıada ve Sivriada için demokrasi istiyoruz’ adlı bir imza kampanyası başlattı.

İmza metninde: ‘Yassıada ve Sivriada’ya gelin hep birlikte sahip çıkalım. Roma döneminden bugüne uzanan köktenci yönetim uygulamaları ile yüzleşelim. Yassıada ve Sivriada’nın dünyadaki örnekleri gibi demokratik bir şekilde korunması, sahiplenilmesi için başta Hükümet olmak üzere, siyasal partileri, yerel yönetimleri ve STK’ları düşünmeye, tartışmaya çağırıyoruz. Yassıada’yı korumak, demokrasiyi korumaktır! Ortak geleceğimiz, demokratik değerlerimiz, tarihimiz için gelin hep birlikte duralım! Tarihimiz, doğamız, hafızamız için demokrasi istiyoruz! Yassıada için demokrasi istiyoruz! Bu adaları dünyadaki örnekleri gibi korumak, geliştirmek, sahiplenmek için demokrasi istiyoruz! Yassıada ve Sivriada hepimizin!’ denildi.

Orta sayfamızda da Yassıada sorunu yer aldı.

Yine seçim çalışmalarında içimizi buran bir gelişme daha yaşandı Adalar’da. HDP Büyükada ve Heybeliada seçim masalarına saldırı yapıldı.

Yassıada’da atılan temel daha temel halindeyken nelerle karşılaşacağımızın küçük bir görselini sunan Marta Koyu’nun çamurlu ve yağlı suları dehşet provası gibiydi.

Bu bir ay sadece sıcak değil, gündemle birlikte ekstra sıcak geçecek gibi.

Adalar’a bu haliyle son bakışımız olmaması için Adalar’ı, Marmara’yı, yaşamı savunmak için geç kalmayalım diyoruz.

Temmuz’da olumlu gelişmelerle görüşmek dileğiyle…

Son değişiklik Pazartesi, 08 Haziran 2015 22:45
Yorum yapmak için oturum açın