Adalı Dergisi

Adalı Dergisi

Pazartesi, 06 Aralık 2021 07:01

Anılarda Lodos…

Adalar’da yaşayıp lodoslu anısı olmayan yoktur. Çoğu kağıda dökülmemiş, unutulup gitmiştir. Ne şanslıyız ki, unutturmayanlar da var. Buyurun...
Pazar, 05 Aralık 2021 15:39

Adalar’ın lodosu

Kasımla birlikte Marmara ve Adalar’da lodos günleri başlar. Bu yıl da öyle oldu. Ama bir geldi, pir geldi. Yıktı geçti.
Türkiye ve AB arasında Sivil Toplum Diyaloğu 6 Hibe Programı desteği ile WWF-Türkiye tarafından yürütülmekte olan Deniz Kıyı Diyaloğu Projesi kapsamında Deniz Kıyı Koruma Alanları İşbirliği Çalıştayı düzenlendi.
Pazar, 05 Aralık 2021 13:52

Kuyruklu Yıldız Altında Bir Ev

Hüseyin Rahmi Gürpınar,  Heybeliada’da şimdi kendi adını taşıyan sokağın ortalarında, Hafız Kaptanlar’ın arsasına bitişik Hacı Sami Bey’in evinde kiracı olarak on yıl oturmuştur.  1912 yılından ölümüne değin de “Adalı” olarak tanınır.
Heybeliada Hüseyin Rahmi Gürpınar Evi, restorasyon amacıyla kapatıldığı 2016 yılından bugüne yeniden belirsizlikler içinde çürümeye bırakılmış görüntüsü veriyor. Tıpkı ünlü romancının evinin 1964 yılında İl Özel İdaresi tarafından müze yapılmak şartıyla satın alınıp, müze olarak açıldığı 2000 yılına kadar geçen yaklaşık kırk yıllık dönemde olduğu gibi. Bu defa, dünden farklı olarak bina üzerinde bir mülkiyet sorunu yaşanıyor.
Adalar Dayanışması, konuyu Adalıların gündemine taşımak için bir toplantı düzenledi. 11 Aralık Cumartesi günü saat 15.00’de, Büyükada Deniz Kulübü’nde yapılacak toplantının başlığı şöyle: “Adalılar soruyor: ‘Özel Çevre Koruma Bölgesi’ Adalar’ı gerçekten koruyor mu?”. Herkese açık toplantıya konuşmacı olarak Çevre ve İmar Hukuku konusunda uzman Avukat Pervin Çelik, İstanbul Mimarlar Odası Başkanı Esin Köymen ve İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün katılacak. Toplantının moderatörlüğünü ise dayanışmadan Asu Aksoy yapacak.
Akillas Millas'ın okurlar tarafından uzun süredir aranan dev eseri Büyükada (Prinkipo, Ada-i Kebir) ikinci baskısı çıktı. 1988'de Atina'da Yunanca basılan Prinkipo, Akillas Millas tarafından bütünüyle gözden geçirilerek, yeni kaynak, doküman ve orijinal görsellerle 2014 yılında Türkçe yayımlanmış, büyük ilgi görmüş ve kısa sürede tükenmişti.