Salı, 01 Temmuz 2014 00:00

Adalar Deprem Çalıştayı

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Adalar Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle 3 Haziran Salı günü Adalar Belediye Meclis Salonu’nda; deprem öncesi hazırlık, depremle nasıl yaşanılır konulu çalıştay düzenlendi.

Açılış konuşmasını yapan Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, ülkemizin deprem bölgesinde olduğunu belirterek deprem konusunda halkı bilinçlendirmenin önemine değindi. Depremi önlemenin mümkün olmadığına değinen Aytaç, “Depremleri önlemek olanak dışı belki ama günümüzde bilinçli ve etkili yöntemlerle deprem hasarlarının azaltılması mümkün olmaktadır. 17 Aralık 1999 depreminde ülkemiz çok büyük acılar yaşandı. Maalesef aynı acıların yaşanmaması konusunda gerekli önlemler alınabilmiş değil” dedi. İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Öncel 24 Mayıs’ta Ege Denizi’nde yaşanan depreme değinerek, bu depremin 1000 km uzaklıkta dahi hissedildiğini bu anlamda büyük bir deprem olduğunu söyledi. Zemin etütleri yapılmadan her yerin gelişi güzel yapılaşmaya açıldığını ifade eden Öncel “zayıf zeminlerde depremin şiddeti daha çok hissedilir verdiği hasar da daha çok olur” dedi.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının da desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Ali Osman Öncel kentsel dönüşüm yasasının deprem için güvenli kentler inşa edilmesi için çıkarıldığını ve isabetli bir karar olduğunu vurguladı.

Son değişiklik Çarşamba, 25 Mart 2015 21:12

Son ekleyen Deniz Akkuş

Yorum yapmak için oturum açın